Uroczystości z okazji zakończenia walk na Ochocie i przemarsz śladami powstańczej dzielnicy

Piotr Naimski uczestniczył w uroczystościach z okazji 75. rocznicy zakończenia walk powstańczych na Ochocie. Wziął udział w Mszy św., odprawionej w kościele św. Jakuba Apostoła za dusze poległych i pomordowanych żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota. Następnie złożył wieniec pod symboliczną mogiłą na terenie przykościelnym. Wraz z innymi zebranymi odbył uroczysty przemarsz do następujących miejsc pamięci narodowej związanych z wydarzeniami z 1944 r.:

 

* ul. Barska 4 „Antonin” –  tablica upamiętniająca zdobycie „Antonina”  (domu  księży Orionistów)  przez żołnierzy Armii Krajowej w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego.

* ul. Barska 4 – tablica upamiętniająca publiczną egzekucję więźniów Pawiaka  10.02.1944 r.

* ul. Kaliska róg Joteyki „Reduta Kaliska” – tablica upamiętniająca walki powstańcze IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota w dniach 1-10 sierpnia 1944 r.

* ul. Grójecka 39 (Dom Akademicki) – tablica na budynku informująca o 2 miejscach pamięci narodowej znajdujących się na dziedzińcu i na klatce schodowej upamiętniających tragiczne wydarzenia z sierpnia 1944 r.

* ul. Wawelska 60 „Reduta Wawelska” – tablica upamiętniająca walki oddziału IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota w dniach 1-11 sierpnia 1944 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* ul. Wawelska 60 – tablica upamiętniająca przejście kanałami obrońców „Reduty Wawelskiej” podczas Powstania Warszawskiego 1944 r.

* ul. Mianowskiego 15 – tablica upamiętniająca rozstrzelanie wielu Polaków 11 sierpnia 1944 r. Po upadku powstańczej „Reduty Wawelskiej” wymordowano tu kilkadziesiąt  osób, w tym wszystkich rannych i wielu cywilnych mieszkańców domów. Jednym z zamordowanych był ks. prof. Jan Salamucha.

 

Na zakończenie przemarszu Piotr Naimski podkreślił w krótkim wystąpieniu: „Czasem jesteśmy pytani, my, którzy urodziliśmy się po wojnie – czy to było warte? Ciągle są wszczynane dyskusje. Polski naród będzie pamiętał. Grecy pamiętają o Termopilach, choć wiele lat minęło… I Polacy będą pamiętali o Powstaniu. Powstańcy, kiedy było trzeba po prostu poszli. Pokazali nam, jak trzeba się zachowywać w potrzebie” – podkreślił Piotr Naimski.

 

Piotr Naimski na zakończenie spaceru śladami powstańczej Ochoty.

Piotr Naimski wziął udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy zakończenia walk powstańczych na Ochocie. „Czasem jesteśmy pytani, my, którzy urodziliśmy się po wojnie – czy to było warte? Ciągle są wszczynane dyskusje. Polski naród będzie pamiętał. Grecy pamiętają o Termopilach, choć wiele lat minęło… I Polacy będą pamiętali o Powstaniu. Powstańcy, kiedy było trzeba po prostu poszli. Pokazali nam, jak trzeba się zachowywać w potrzebie” – podkreślił Piotr Naimski.

Opublikowany przez Piotr Naimski Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja, Nasza Warszawa wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Uroczystości z okazji zakończenia walk na Ochocie i przemarsz śladami powstańczej dzielnicy została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.