„Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego”, opracowane przez dr Justynę Błażejowską

Fragmenty publikacji znajdziecie Państwo na portalu wpolityce.pl

 

Wspomnienia Jana Olszewskiego „Ta historia wciąż trwa” to fascynująca opowieść o najdramatyczniejszych momentach z ostatnich 120 lat dziejów Polski. To również ciekawa saga rodzinna a przede wszystkim świadectwo życia jednego z najwybitniejszych polskich polityków XX w. Książka ukazuje nieprzeciętną osobowość, intelekt i poczucie humoru bohatera, jego mocne przywiązanie do swych racji i umiejętność podejmowania decyzji także w skrajnie niekorzystnych sytuacjach.

To barwny portret mężczyzny silnego, mądrego i bezkompromisowego wobec zła. Do końca nie okazywał słabości, powtarzając przed śmiercią: „Ja nie mam w obowiązku poddać się”.

 

Mówiłem Józkowi [Łukaszewiczowi], że przecież nie wiadomo, kiedy trzecia wojna wybuchnie. Tłumaczyłem: „Parę miesięcy można przetrzymać w konspiracji, kilku lat nie przetrwacie”. […] Stwierdził: „No…, to trudno… Przystępując do Szarych Szeregów, też nie wiedzieliśmy, jak długo będziemy służyć… […] Polska nie zapomni”. […] Udało się [go] odszukać na „Łączce” niedawno.

 

Był wspólny punkt wyjścia, który spowodował, że przez tyle lat szliśmy z Antkiem [Macierewiczem] w jednym kierunku. […] Obaj złożyliśmy przyrzeczenie harcerskie. […] To zobowiązanie, żeby służyć Bogu i Ojczyźnie… […] Z pełną determinacją działać z myślą o niepodległości…

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja, Publikacje wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania „Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego”, opracowane przez dr Justynę Błażejowską została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.