Piotr Naimski: Ilość węgla konsumowanego przez energetykę nie zmaleje. Za to wzrośnie ilość potrzebnego gazu

Portal www.nettg.pl przytacza wypowiedzi Piotra Naimskiego, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, z których wynika, że:

 

* To nie będzie tak, że węgiel zostanie zastąpiony gazem. W długoterminowym okresie ilość konsumowanego przez energetykę węgla nie zmaleje. Za to wzrośnie ilość potrzebnego gazu. Pojawi się też energetyka jądrowa. Chcąc utrzymać reżimy emisji gazów cieplarnianych i utrzymać węgiel, musimy mieć bezemisyjne źródła energii.

* Jeśli chodzi o Baltic Pipe, to Gaz-System wybuduje podwodny rurociąg oraz – na terenie Polski – całość koniecznej infrastruktury (m.in. trzy tłocznie). Zaangażowanie finansowe po stronie Gaz-Systemu wyniesie około 874 mln euro, drugie tyle – po stronie duńskiej. Test rynkowy został przeprowadzony przez regulatorów krajowych Danii oraz Polski i wypadł pomyślnie, jako uzasadniony ekonomicznie. Faza projektowa została przez Unię Europejską dofinansowana dwukrotnie. Projekt Baltic Pipe jest w UE i Komisji Europejskiej traktowany poważnie. Są szanse na dofinansowanie samej inwestycji.

* Dialog z dostawcami materiałów już się toczy. Liczba statków, które kładą rury na dnie morskim, jest ograniczona. Wiemy już, kiedy będą mogły być użyte na Bałtyku. Wybór preferowanej trasy przebiegu rurociągu został dokonany w czerwcu, na podstawie badań preferencji przeprowadzonych przez firmę duńską. Mamy przed sobą dokończenie rozmów przez operatorów krajowych i podpisanie umowy o budowie.

* Założenia do umowy zostały już opracowane. Trwa dopracowanie szczegółów. Umowa zostanie prawdopodobnie podpisana w listopadzie. We wrześniu rząd duński podejmie w tej sprawie oficjalną decyzję o inwestycji.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: Ilość węgla konsumowanego przez energetykę nie zmaleje. Za to wzrośnie ilość potrzebnego gazu została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.