Bezpieczeństwem energetycznym zajmuję się od 27 lat. Kandyduję z 4 miejsca w Warszawie. Myślę, że będzie to pożyteczne. Piotr Naimski w rozmowie z Interia TV

Będę kandydował z 4 miejsca w Warszawie. Myślę, że będzie to pożyteczne. Dokończymy Baltic Pipe i rozbudowę terminala w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego. To jest to, czym zajmuję się w rządzie Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Piotr Naimski, sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w rozmowie z redaktorem Bartoszem Bednarzem z Interia TV. – Bezpieczeństwem energetycznym zajmuję się od 1992 r. To już 27 lat. Za 3 lata będę mógł powiedzieć, że to, co w 1992 r. postanowiłem, że zrobię, bo jest to konieczne dla Polski, udało mi się zrealizować. Rzeczywiście mam osobisty stosunek do tego.

Za czasów rządów PO-PSL projekty nie rozbijały o wybór lokalizacji, a nieudolność, tych, przez których były prowadzone. Platforma Obywatelska udawała, że prowadzi te projekty. Po prostu udawała. To jest pierwszy problem, który my odsunęliśmy i usunęliśmy.

 

 

Minister Piotr Naimski zaznaczył także, że:

* Strategia, której jest realizatorem, pozwoli Polsce uwolnić się od rosyjskiego monopolu na dostawy gazu. W 2022 r. będzie już gotowy Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący Polskę z Norwegią przez Danię po dnie Bałtyku, oraz rozbudowany o 50 proc. gazoport w Świnoujściu. Zaspokoi to nasze zapotrzebowanie na surowiec. Może także prowadzić do powstania hubu gazowego, czyli miejsca gdzie się handluje gazem z różnych stron i dostarcza się go w różne strony. Budujemy połączenie gazowe ze Słowacją, z Litwą i chcemy jeszcze rozbudować połączenie z Ukrainą.

* Długoterminowy kontrakt rosyjski jest bardzo niekorzystny i podlega manipulacjom politycznym. Nie mamy zamiaru go przedłużać. Nie przewidujemy, aby począwszy od 2023 r. trzeba było sprowadzać gaz z Rosji.

* W projekcie strategii Ministerstwa Energii wpisana jest konieczność zbudowania 6 reaktorów jądrowych. Drugi ambitny program to budowa farm wiatrowych na morzu. Wyprodukują tyle energii, co sektor nuklearny. Połowa energii będzie pochodzić z węgla. Rezygnacja z tego surowca oznaczałaby działanie przeciwko polskiemu interesowi.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Bezpieczeństwem energetycznym zajmuję się od 27 lat. Kandyduję z 4 miejsca w Warszawie. Myślę, że będzie to pożyteczne. Piotr Naimski w rozmowie z Interia TV została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.