Piotr Naimski: W rządzie Prawa i Sprawiedliwości odpowiadam za strategię energetyczną

Piotr Naimski, sekretarz stanu w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, poseł, podkreślił w rozmowie z Radiem Maryja, że:

 

* W rządzie Prawa i Sprawiedliwości realizuje strategię energetyczną. Prowadzi ona do sytuacji, w której w 2022 r. będziemy mogli pokryć zapotrzebowanie Polski na gaz ze źródeł innych niż rosyjskie. Umożliwi to Baltic Pipe, którym popłynie gaz z Norwegii, oraz rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, gdzie przyjmowany jest gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych i z Kataru.

* Ceny gazu sprzedawanego PGNiG przez dostawców amerykańskich są 20-30 procent niższe niż gazu rosyjskiego. Amerykańskie firmy gwarantują ponadto bezpieczeństwo dostaw.

* PGNiG zaczął zarządzać organizacją wydobycia gazu na Szelfie Norweskim.

* Już teraz rozbudowujemy system gazociągów w Polsce, dzięki czemu będzie można przesyłać gaz na Ukrainę, na Słowację, a może i na Węgry, w ilościach znaczących dla tych państw. Nasza strategia wpłynie na sytuację w całym regionie.

* Dostawcy ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii czy Kataru będą konkurować ze sobą, co spowoduje, że za gaz zapłacimy tyle, ile naprawdę kosztuje.

* W perspektywie 2040 r. połowa prądu elektrycznego zużywanego w Polsce będzie produkowana z węgla. Węgiel występuje w Polsce i daje nam bezpieczeństwo. Żeby utrzymać to, musimy część energii produkować w sposób, który nie emituje CO2. Dlatego zbudujemy farmy wiatrowe na morzu oraz powstanie 6 reaktorów jądrowych.

 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. Plik do pobrania znajduje się tutaj

Omówienie wypowiedzi znajdziecie Państwo tutaj

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: W rządzie Prawa i Sprawiedliwości odpowiadam za strategię energetyczną została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.