Wielki program polskiej energetyki. Ogłoszenie kontraktów na zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych

Umowy na dostawy gazu z zewnątrz oraz na jego wydobycie w Polsce, połączone z rozszerzeniem sieci gazowej to wielki program polskiej energetyki – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia kontraktów na zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów:

 

Przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych stron świata, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych oraz Norwegii – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w tym celu tworzymy połączenia gazowe między innymi tzw. Gazociąg Bałtycki oraz powiększamy zdolności przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu.

Premier zwrócił uwagę, że bardzo ważnym elementem rozwoju polskiej energetyki jest także zwiększenie wydobycia gazu w Polsce, dlatego przystąpiliśmy do tak szeroko zakrojonego programu badań zasobów wydobywalnych.

Program energetyczny będzie dotyczył wszystkich województw i doprowadzi do zwiększenia możliwości dystrybucji gazu do większości gmin, które dzisiaj nie są jeszcze zgazyfikowane – podkreślił szef rządu.

Pokazujemy, że poprzez wydobycie, dywersyfikację źródeł dostaw oraz tworzenie nowych sieci gazyfikujących kraj program energetyczny naszego rządu jest wiarygodny – dodał na zakończenie premier Mateusz Morawiecki.

 

Pierwsze długoterminowe kontrakty w Europie Środkowej na dostawę skroplonego gazu ziemnego z USA podpisano pomiędzy PGNiG oraz Venture Global LNG.

Kontrakty zapewnią rocznie łącznie 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG), co po regazyfikacji daje ok. 2,7 mld m³ gazu ziemnego, a to w zależności od wielkości wykorzystywanych do transportu zbiornikowców LNG odpowiada ponad 25 ładunkom rocznie.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Wielki program polskiej energetyki. Ogłoszenie kontraktów na zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.