W 1976 r. weszliśmy na drogę do niepodległości polskiego państwa. Konferencja z okazji 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników
Piotr Naimski: W 1976 r. weszliśmy na drogę do niepodległości, niepodległości polskiego państwa. Dzisiaj granica pomiędzy pojęciem niepodległości i suwerenności zaciera się. A przecież niepodległość jest niepodzielna – jest, albo jej nie ma. Polska ma być niepodległym krajem i trzeba przy tym stać.
Z relacji na stronie internetowej Sejmu RP:
W czwartek, 23 września, w Sejmie odbyła się konferencja związana z 45. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników. Organizatorami wydarzenia byli jego współtwórcy: marszałek senior Antoni Macierewicz oraz minister w Kancelarii Premiera Piotr Naimski. W wydarzeniu uczestniczyła też Justyna Błażejowska, autorka publikacji poświęconych tematyce KOR-u.
– 45 lat po oficjalnym powołaniu Komitetu Obrony Robotników chcemy dzisiaj przede wszystkim podziękować polskim robotnikom, których odwaga, determinacja, gotowość poniesienia potwornych krzywd, zwłaszcza ich rodzin, otworzyły wszystkim Polakom, drogę do niepodległości – powiedział Antoni Macierewicz […]. – Dziękuję wszystkim, którzy wówczas zrozumieli, że najważniejsza jest solidarność i wsparcie walczących, najważniejsza jest możliwość odzyskania niepodległości poprzez odbudowę niezależnych instytucji społecznych, mediów, szkolnictwa, partii politycznych, związków zawodowych – tego wszystkiego, co złożyło się na pracę Komitetu Obrony Robotników, a także wszystkich innych powstałych później struktur podziemnych, ale i tych działających jawnie. To była pierwsza od dziesiątków lat jawna, niepodległościowa struktura organizacyjna – dodał Marszałek Senior.
Minister Naimski przypomniał wydarzenia sprzed prawie pół wieku. – Akcja pomocy dla ludzi więzionych i ich rodzin rozpoczęła się w latem 1976 r. Był to z jeden strony zwykły, naturalny odruch solidarności płynący z moralnego zobowiązania, ale równocześnie wiedzieliśmy wtedy w naszym środowisku „jedynkowym” [1 Warszawskiej Drużyny Harcerzy], że to, co się wtedy zaczęło dziać w Polsce dawało szansę na rozpoczęcie praktycznie drogi do niepodległości. Takiej drogi, która wtedy wydawała nam się bardzo długa. Trzeba było wiary, żeby na nią wstępować. Ale równocześnie wydawało nam się, że tworzenie niezależnych instytucji, bez akceptacji komunistycznej władzy, działających jawnie to droga do samoorganizacji polskiego narodu. I to było źródłem pomysłu stworzenia jawnego Komitetu Obrony Robotników – zaznaczył ówczesny opozycjonista.
W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja, Nasza Warszawa wpisany przez Magdalena
Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania W 1976 r. weszliśmy na drogę do niepodległości polskiego państwa. Konferencja z okazji 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników została wyłączona