Stanowisko Klubu Parlamentarnego PiS w sprawie zagrożenia dla istnienia polskiego górnictwa węglowego na Śląsku

Stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości podjęte na posiedzeniu wyjazdowym w Rudzie Śląskiej 12 stycznia 2015 r. w sprawie zagrożenia dla istnienia polskiego górnictwa węglowego na Śląsku

 

Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej jest raczej Planem Likwidacji a nie naprawy. Oznacza to próbę narzucenia konfrontacji, odejścia od dialogu społecznego i chęć zniszczenia polskiej energetyki opartej na węglu kamiennym.

Prawo i Sprawiedliwość ostrzega, że próba załatwienia problemów polskiego górnictwa bez górników, problemów Śląska bez udziału wszystkich sektorów gospodarki a problemów polskiej gospodarki bez śląskiego górnictwa i przemysłu grozi katastrofą na skalę nieprzewidywalną.

W czterech kopalniach przeznaczonych do zamknięcia górnicy protestują strajkując pod ziemią. Rząd PO-PSL podjął decyzję o likwidacji kopalni Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój bez konsultacji z załogami, a co więcej kryteria tych decyzji pozostają niejasne. W ostatnich trzech latach przy ograniczeniach inwestycji w całej Kompanii Węglowej to właśnie w tych czterech kopalniach wydano na inwestycje prawie 700 mln zł. Pytamy, na co wydano te pieniądze? Po co je wydano, jeśli teraz kopalnie mają być likwidowane? Kto jest odpowiedzialny za te działania?

Plan przedstawiony przez rząd nie ma oparcia w rzetelnym bilansie energetycznym dla Polski ani w realnej ocenie, ile węgla kamiennego będzie potrzebowała polska gospodarka w perspektywie następnych 20 – 30 lat. Rząd PO-PSL likwiduje kopalnie i zakłada zmiany organizacyjne na poziomie spółek bez odniesienia się do rzeczywistych problemów i źródeł zawyżonych kosztów wydobycia węgla. Postulowane od dawna przez Prawo i Sprawiedliwość przeprowadzenie szczegółowych audytów wszystkich kopalni a nie opieranie się na sprawozdaniach finansowych przedstawianych przez zarządy spółek, jest warunkiem wstępnym dla podjęcia rzeczywistych kroków naprawczych.

Celem strategicznym dla Państwa przy rozwiązywaniu problemów górnictwa na Śląsku musi być dbałość o bezpieczeństwo energetyczne kraju i troska o miejsca pracy. Celem musi być nie tylko zachowanie istniejących miejsc pracy, ale radykalne zwiększenie ich liczby. Polska gospodarka wymaga odnowy przemysłu, zwiększenia udziału produkcji w stosunku do dotychczas promowanego sektora finansów i usług. Śląsk musi w tym strategicznym planie odgrywać główną rolę. Śląski przemysł musi być doinwestowany i unowocześniony a doświadczenie pokoleń rodaków pracujących w tym regionie nie może zostać zmarnowane.

Śląsk jest dla Polski zbyt ważny, żebyśmy mogli pozwolić na jego bezmyślne i bezpowrotne niszczenie. Zamykanie przez rząd PO-PSL kopalni, która ma zasoby węgla wystarczające na blisko 60 lat (Sośnica-Makoszowy) albo takiej kopalni, która po dwóch latach złych z powodu pożaru ma szanse na wznowienie wydobycia na dawnym poziomie (Brzeszcze) nosi znamiona dywersji politycznej prowadzącej do likwidacji górnictwa węgla kamiennego na Śląsku i uzależnienia naszych elektrowni od węgla z importu, najpewniej węgla rosyjskiego.

            Lata korzystnych cen węgla w okresie 2008-2011 zostały zmarnowane przez Zarządy spółek, ich Rady Nadzorcze i odpowiedzialnych za wspólny polski majątek ministrów, Piechocińskiego, Kaliskiego, Tomczykiewicza. Dochody z lat dobrej koniunktury zostały przez nich roztrwonione. Główną odpowiedzialność ponosi oczywiście ówczesny premier Donald Tusk. Rząd Ewy Kopacz usiłuje teraz obciążyć górników kosztami sprowokowanej przez siebie katastrofy.

Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zgodzi się na politykę niszczącą energetykę opartą na węglu kamiennym stanowiącym polskie bogactwo narodowe. Węgiel gwarantuje dziś ponad 90% polskiej energii elektrycznej i jest podstawą niezależności polskiej gospodarki. Nie dopuścimy, by górnictwo na Śląsku spotkał los polskich stoczni, hut i wielu innych zakładów przemysłowych. Rząd Ewy Kopacz, tak jak rząd Jarosława Kaczyńskiego, musi uzyskać zgodę UE na pomoc publiczną dla górnictwa węglowego. Również celem rządu musi być wyłączenie Polski z zobowiązań pakietu klimatyczno-energetycznego.

Prawo i Sprawiedliwość będzie popierało rozsądne propozycje zmian a po objęciu władzy przeprowadzi konieczną reformę górnictwa węgla kamiennego i polskiej energetyki. Zapowiedziana przez Ewę Kopacz propozycja ustawy umożliwiającej sfinansowanie z budżetu państwa likwidacji kopalń, których zamknięcie nie ma racjonalnych podstaw, będzie przez Prawo i Sprawiedliwość odrzucona.

Energia w Polsce musi być zawsze dostępna w wystarczającej ilości a jej cena musi zapewnić polskiej gospodarce konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Polski węgiel jest do tego niezbędny a jego wydobycie musi być związane z zapotrzebowaniem. Związek między kopalniami a wytwórcami energii powinien istnieć, jednak nie może to być jedynie sposób dofinansowania pieniędzmi Skarbu Państwa niezreformowanych, obciążonych przerosłą administracją, niedoinwestowanych i źle zarządzanych kopalni. A to właśnie proponuje rząd Ewy Kopacz.

Rząd zajmuje się Kompanią Węglową a tymczasem Katowickiemu Holdingowi Węglowemu grozi utrata płynności finansowej. Wszystkie polskie spółki węglowe wymagają radykalnych działań naprawczych. KW, KHW a także JSW grozi niewypłacalność. Rząd próbuje rozwiązać rzeczywiste problemy polskiego górnictwa węgla kamiennego prowokując konflikt społeczny i polityczny bez próby odniesienia się do rzeczywistych przyczyn kryzysu.

Zwracamy się do przedstawicieli wszystkich środowisk gospodarczych i politycznych o podjęcie wspólnego wysiłku celem zahamowania niszczenia polskiej gospodarki przez rząd Ewy Kopacz.

Zwracamy się też do przedstawicieli mediów o uczciwe i rzeczowe przedstawianie sytuacji w kraju.

Prawo i Sprawiedliwość gotowe jest do dialogu z każdym, kto pragnie ratować polskie górnictwo i gospodarkę.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Stanowisko Klubu Parlamentarnego PiS w sprawie zagrożenia dla istnienia polskiego górnictwa węglowego na Śląsku została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.