Piotr Naimski na spotkaniu w Krakowie w sprawie gazyfikacji terenów górskich

Dziś odbyło się w Krakowie z udziałem Piotra Naimskiego spotkanie z samorządowcami gmin województwa małopolskiego poświęcone planom Polskiej Spółki Gazownictwa dotyczącym gazyfikacji terenów górskich.

20170316_110840Jak czytamy na stronie internetowej PSG:

Piotr Naimski powiedział, że w ubiegłym roku cała Grupa Kapitałowa PGNiG, a w szczególności Polska Spółka Gazownictwa osiągnęły bardzo dobre wyniki. Dodał też, że w najbliższych latach, w związku z wygaśnięciem kontraktu jamalskiego Polska będzie mogła kupować gaz z innych źródeł po bardziej atrakcyjnych cenach, co znacząco wpłynie na rozwój gazownictwa.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel podkreślił, że Spółka stawia na działania prorozwojowe, zmierzające do rozbudowy systemu dystrybucyjnego. W ciągu najbliższych sześciu lat chce wydać na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce ponad jedenaście miliardów złotych. PSG stawia też na likwidację tzw. białych plam na mapie gazownictwa poprzez tzw. gazyfikację wyspową, z wykorzystaniem skroplonego gazu LNG.

W Małopolsce na 182 gminy zgazyfikowanych jest 155, co stanowi 85%. Polska Spółka Gazownictwa podpisała ostatnio dwa listy intencyjne w sprawie gazyfikacji z gminami Rytro oraz Piwniczna Zdrój. Rozbudowa sieci gazowniczej w gminach turystycznych i uzdrowiskowych to także realna szansa na skuteczną walkę ze smogiem.

 

20170316_11071220170316_122820(0)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogółem w latach 2016 – 2022 PSG chce zrealizować w województwie małopolskim 5 dużych tematów inwestycyjnych, wydając na ten cel prawie 120 milionów złotych. Dzięki temu w województwie przybędzie 6 stacji gazowych oraz ponad 150 kilometrów sieci gazowych. Spółka chce między innymi zgazyfikować rejon Szczawnicy, wykonać gazyfikacje gmin Chełmiec i Podegrodzie, a także przebudować gazociąg wysokiego ciśnienia Krynica- Muszyna. Prowadzone są też prace nad  koncepcjami gazyfikacji gmin Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec. Zgodnie z nową strukturą PSG prace prowadzić będzie Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie oraz podległe mu jednostki, czyli 21 Gazowni i 8 Placówek Gazowniczych.

Obecnie krakowski Oddział Zakład Gazowniczy zarządza prawie 32 tysiącami sieci wysokiego i średniego ciśnienia, 118 stacjami wysokiego ciśnienia oraz ponad 280 stacjami II stopnia. We wszystkich małopolskich jednostkach PSG zatrudnionych jest obecnie 1162 osób, a docelowo ma ich być 1335, zatem w ciągu najbliższych trzech lat stworzonych zostanie około 200 nowych miejsc pracy.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Okręg Sądecko-Podhalański wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski na spotkaniu w Krakowie w sprawie gazyfikacji terenów górskich została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.