Projekt Baltic Pipe jest realizowany w 100 procentach zgodnie z harmonogramem

Podczas wystąpienia na konferencji Energy Future Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił, że inwestycja w Batlic Pipe jest w stu procentach prowadzona zgodnie z założonym harmonogramem. Pierwszego października 2022 r. gazociąg będzie do wykorzystania.

 

Jak podaje branżowy portal cire.pl:

 

Dr Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zdradził, że prace nad strategią energetyczną dobiegają końca. – Generalne założenia dokumentu były wielokrotnie przedyskutowane. W perspektywie następnych 30 lat węgiel będzie bardzo istotnym elementem produkcji energii w Polsce. Wydobycie polskiego węgla będzie utrzymywało się mniej więcej na obecnym poziomie – mówił. Jego zdaniem do 2050 roku ok. 50 proc. energii w Polsce będzie pochodziło z węgla. – Pozostałe 50 proc. będzie pochodziło z OZE, głównie offshore a także dzięki energetyce nuklearnej – dodał.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomniał również o realizowanych inwestycjach w sieć elektroenergetyczną. – Wyciągnięte zostały wnioski z doświadczeń ostatnich dwóch lat. Zwłaszcza w kontekście szczytowego zapotrzebowania na energię i poradzenia sobie z nim w okresie letnim. To sprawia, że plany inwestycyjne PSE (operator sieci – przyp. red.) zostały zmodyfikowane pod kątem tego, aby wąskie gardła w systemie przesyłowym zostały jak najszybciej usunięte – powiedział minister Naimski.
W trakcie wystąpienia odniósł się do rosnących cen hurtowych energii elektrycznej w Polsce. Zwrócił uwagę, że duży wpływ na nią mają rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. – W ciągu krótkiego czasu ta cena wzrosła pięciokrotnie z poziomu 5-6 euro za tonę do ok. 25 euro. W momencie, gdy minister Tchórzewski publicznie zapowiedział, że zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o przyjrzenie się temu rynkowi, następnego dnia okazało się, że ceny są o 5 euro niższe. To symptom, który mógłby być przesłanką do tego, że mamy do czynienia ze spekulacją – stwierdził pełnomocnik rządu.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Projekt Baltic Pipe jest realizowany w 100 procentach zgodnie z harmonogramem została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.