Problem bezpiecznych dostaw energii w Polsce pozostaje nierozwiązany. Rozmowa z Piotrem Naimskim wokół książki „Energia i niepodległość”

12003338_10153577036903890_1634017725792900449_nNa początku dzisiejszej rozmowy na antenie telewizji Republika wokół swojej książki „Energia i niepodległość” (wyd. Ośrodek Myśli Politycznej) Piotr Naimski podkreślił, że między słowami użytymi w tytule istnieje oczywisty związek. W obecnych czasach warunkiem pełnej suwerenności, niepodległości państwa jest niezależność gospodarcza, a nie ma niezależnej gospodarki bez dostępu do energii. Państwo, które chce być suwerenne, musi mieć zdolność wytwarzania energii, musi mieć bezpieczny dostęp do surowców, musi mieć to w sposób ciągły. Musi mieć energię tanią, żeby konkurować ze światem zewnętrznym, z innymi gospodarkami. Tymczasem minęło dwadzieścia pięć lat istnienia nowej Polski i w dalszym ciągu problem bezpiecznych dostaw energii w Polsce jest nierozwiązany.

Poseł przypomniał o działaniach premiera Leszka Millera, który w 2001 r. nie ratyfikował kontraktu gazowego z Norwegami, uniezależniającego nasz kraj od dostaw rosyjskiego Gazpromu.

W odpowiedzi na pytanie o Nord Stream 2 Piotr Naimski stwierdził, że to jest kwestia przede wszystkim zagrożenia politycznego. To jest widoczny znak istniejącego strategicznego porozumienia między Moskwą a Berlinem z pominięciem interesów innych krajów. Niemcy negują wspólną politykę zagraniczną Unii Europejskiej i unijną solidarność.

Poseł mówił jeszcze o konieczności zachowania rodzimego węgla jako podstawy polskiego sektora energetycznego i potrzebie wybudowania nowych elektrowni zasilanych tym surowcem. Odniósł się także do problemu polityki klimatycznej, która z naszego punktu widzenia jest absolutnie nie do przyjęcia. W dalszej części rozmowy skomentował działania biznesowe Jana Kulczyka: myślał przede wszystkim o swoich interesach […]. Chciał być w Polsce odpowiednikiem rosyjskiego oligarchy. Trzeba dbać o interesy państwa polskiego, a nie tworzyć oligarchów.

Na koniec Piotr Naimski ocenił pracę polskich służb specjalnych w ostatnich latach: Jeżeli członków polskiego rządu podsłuchują jacyś ludzie w dowolnych zresztą miejscach, to znaczy że to jest klęska służb specjalnych. Jeżeli polskie służby specjalne nie potrafią sobie poradzić ze śledztwem w sprawie śmierci nad Smoleńskiem prezydenta Rzeczypospolitej, to jest klęska służb specjalnych. Polskie służby specjalne nie potrafią bronić polskiego interesu.

A jeżeli chodzi o agenturę rosyjską – kontynuował poseł – to ja tylko powiem tyle. EuRoPol GAZ to jest spółka, która jest polsko-rosyjską spółką, jest właścicielem gazociągu jamalskiego. W ostatnich dniach dwóch polskich członków zarządu EuRoPol Gazu wystąpiło formalnie z planem pracy dla tego zarządu. W tym planie pracy zapisali, że celem zarządu będzie doprowadzenie do sprzedaży dwóch procent udziałów polskich stronie rosyjskiej i zlikwidowanie większości [polskich] udziałów w tej spółce. To jest działanie wprost wymierzone w polski interes.

A pozostawiam bez odpowiedzi pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Obejrzyj rozmowę z Piotrem Naimskim wokół książki „Energia i niepodległość”

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Problem bezpiecznych dostaw energii w Polsce pozostaje nierozwiązany. Rozmowa z Piotrem Naimskim wokół książki „Energia i niepodległość” została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.