Piotr Naimski w imieniu PiS wnioskuje o audyt w górnictwie

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej dzisiaj w Katowicach Piotr Naimski wraz z posłem Grzegorzem Tobiszowskim przedstawili wniosek o przeprowadzenie audytu w polskim górnictwie. Posłowie zwrócili uwagę, że niedawne bankructwo kopalni Kazimierz-Juliusz odsłania tylko część ponurego stanu faktycznego większości polskich kopalń, a obecne działania rządu mają na celu raczej uspokojenie nastrojów społecznych wśród górników niż przeprowadzenie rzeczywistych reform strukturalnych.

Pełen tekst wystąpienia posłów w zakładce „więcej”

Prawo i Sprawiedliwość żąda audytu wszystkich polskich kopalni

Wszystkie spółki węglowe są własnością Skarbu Państwa, czyli wszystkich Polaków. Jednak to rząd nas reprezentuje jako właścicieli. Ma zatem obowiązek o naszą własność dbać, chronić majątek przed roztrwonieniem, prowadzić konieczne inwestycje, jednym słowem powierzonym dobrem zarządzać. Rząd PO i PSL przez siedem lat polskim górnictwem nie interesował się. Wszystkie polskie spółki węglowe wymagają radykalnych działań naprawczych KW, KHW a także JSW grozi niewypłacalność. Podejmowane przez Rząd PO i PSL działania to rozpaczliwa próba ratowania skostniałych i źle zarządzanych spółek. Fundusze zdobywane sejmową ustawą, pseudoreformami płac, przez doraźne odbieranie składników wynagrodzeń i co najgorsze przez dalsze zadłużanie spółek przeznaczane mają być na doraźne odroczenie konieczności ogłoszenia niewypłacalności. Rządowi zależy wyłącznie na utrzymaniu „społecznego spokoju”, czyli byle dotrwać do kolejnych wyborów parlamentarnych. „Po nas choćby potop” to program realizowany przez rząd Platformy i PSL.

Rządowe plany wobec śląskiego górnictwa nie dotykają przyczyn kryzysu. Nie ma jasnej dyspozycji dla zarządów, przeprowadziły wnikliwe audyty i analizy stanu poszczególnych kopalń. Bankructwo kopalni Kazimierz-Juliusz odsłania częściowo ponury stan faktyczny. Treść doniesień do prokuratury i kierunki podjętych przez prokuraturę śledztw wskazują na rzeczywiste słabe punkty w działaniach zarządów spółek i kopalń.

1. Niegospodarność przy zakupach sprzętu

2. Całkowicie niepotrzebne zakupy

3. Podejrzenie oszustw przy zakupach

4. Przekazywanie nieprawdziwych danych finansowych

5. Niejasne relacje między kopalniami i spółkami serwisowymi

6. Inwestycje wymagające sprawdzenia ich zasadności i sposobu prowadzenia

7. Fikcyjne lub niepotrzebne umowy zewnętrzne

8. Nieprawidłowości w naliczania płac

9. Przerost administracji w stosunku do realnych potrzeb zarządzania

 10. Kanibalizowanie odpisów przeznaczonych na likwidację kopalń.

 

Osobną i z całym dramatyzmem przypomnianą w Mysłowicach kwestią jest bezpieczeństwo pracy w kopalniach. Braki i nieudolność w zarządzaniu nie mogą być łatane kosztem narażenia pracowników a w szczególności oszczędności nie mogą dotyczyć tej sfery. Kopalnie są niedoinwestowane. Spółki potrzebują kapitału inwestycyjnego, jednak pozyskiwanie go musi być poprzedzone rzetelną oceną stanu obecnego, wskazaniem i podjęciem realnych działań naprawczych a ewentualne pożyczki muszą być przeznaczone na konkretne, dobrze przemyślane i prowadzone inwestycje.

Bez zlikwidowania patologii toczących nasze górnictwo plany wygrania konkurencji z węglem napływających do Europy z Ameryki, Afryki czy Australii nie mamy co marzyć. Problem zagrożenia rentowności polskich kopalń ze strony sprowadzanego ze Wschodu, głownie z Rosji węgla oferowanego po administracyjnych a nie rynkowych cenach musi być rozwiązywany przez rząd i jeśli trzeba sejm. Prawo i sprawiedliwość popiera działania ku temu zmierzające jednak muszą one być skuteczne a nie pozorne. Jednocześnie trzeba pamiętać, ze dla przywrócenia rentowności naszych kopalń to czynnik istotny, ale wcale nie najważniejszy. Wszystkie polskie kopalnie powinny być zlustrowane przynajmniej według scenariusza przewidzianego przez prokuraturę dla upadłej kopalni Kazimierz-Juliusz. Można podejrzewać, że zjawiska, które doprowadziły do upadku Kazimierza-Juliusza mogą występować także w innych kopalniach i całych spółkach. Najwyższy czas na wskazanie rzeczywistych przyczyn dramatu śląskich kopalń.

Piotr Naimski

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych

Grzegorz Tobiszowski

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość

 

 

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski w imieniu PiS wnioskuje o audyt w górnictwie została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.