Piotr Naimski na konferencji „Energia przyszłości”

Piotr Naimski uczestniczył w konferencji „Energia przyszłości”. Relację z debaty publikuje Gaz-System S.A.:

Rola inwestycji infrastrukturalnych, takich jak Baltic Pipe i Terminal LNG, w rozwoju sektora paliwowo-energetycznego i umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski to główne tematy zorganizowanej przez Instytut Libertatis konferencji „Energia przyszłości”. W debacie, która odbyła się 22 czerwca 2018 r. w Warszawie, udział wziął Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

 

 

Minister Piotr Naimski podczas dyskusji „Gaz w Polsce po roku 2022. Dywersyfikacja dostaw i budowa rynku” podkreślił, że funkcjonowanie Terminalu LNG w Świnoujściu ma duże znaczenie w umacnianiu niezależności energetycznej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz w rozwoju rynku gazu w tym regionie.

Zwrócił także uwagę, że drugim kluczowym elementem rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce, obok rozbudowy terminalu, będzie realizacja projektu Baltic Pipe. Zaznaczył, że dzięki tej inwestycji nasz kraj uniezależni się od dostaw gazu z jednego źródła.

 

Baltic Pipe umożliwi przesył do 10 mld m3 gazu rocznie, rozbudowany Terminal LNG w Świnoujściu będzie miał możliwość wprowadzenia do polskiego systemu 7,5 mld m3 gazu. Łącznie pokryje to zapotrzebowanie Polski na ten surowiec. Dzięki tym strategicznym inwestycjom będziemy mieć w pełni liberalny rynek gazu – powiedział.

Minister Naimski przypomniał także, że w tym tygodniu (20 czerwca 2018 r.) ogłoszony został preferowany wariant trasy planowanego gazociągu Baltic Pipe.

 

 

Zaznaczył, że jeszcze przed końcem tego roku zostanie podpisana umowa pomiędzy Gaz-System i Energinet o budowie gazociągu („construction agreement”).  Zawarcie umowy będzie równoznaczne z podjęciem przez spółki ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Potwierdza to, że harmonogram inwestycji jest systematycznie wdrażany w życie. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do realizacji projektu zgodnie z planem i na czas – dodał.

Fot. Gaz-System S.A.

 

 

W konferencji „Energia przyszłości” udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Energii, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, największych przedsiębiorstw branży paliwowo-energetycznej oraz świata nauki.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski na konferencji „Energia przyszłości” została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.