Otwarcie gazociągu Czeszów-Wierzchowice. List od sekretarza stanu Piotra Naimskiego

12 września nastąpiło otwarcie gazociągu Czeszów-Wierzchowice na Dolnym Śląsku. Jak czytamy na stronie internetowej spółki Gaz-System:

Gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów – Wierzchowice o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin Zawonia i Krośnice. Jest on częścią zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ – Południe, który umożliwi pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. Wartość całej inwestycji to 91 mln PLN.
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wystosował do uczestników uroczystości specjalny list, w którym podkreślił:

Głównym celem budowy gazociągu było poprawienie współpracy pomiędzy Podziemnym Magazynem Gazu w Wierzchowicach, a krajowym systemem przesyłowym.

Gazociąg Czeszów – Wierzchowice […] wraz z innymi gazociągami realizowanymi obecnie na Dolnym Śląsku znacząco wzmocni niezawodność i bezpieczeństwo przesyłu paliwa gazowego w regionie. Realizacja inwestycji przyczyni się również do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki znacznemu wzrostowi ilości gazu, który może być transportowany do i z magazynu w Wierzchowicach, w pełni wykorzystany zostanie potencjał tego największego w Polsce magazynu, co zapewni surowiec odbiorcom w sytuacji zakłóceń jego dostaw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tym samym zrealizowany gazociąg, pomimo swojej niewielkiej długości stanowi ważną część realizacji strategii rządu i spółki Gaz-System.

Elementami tej strategii są stworzenie bramy dla dostaw gazu do Polski z nowych źródeł, w tym budowa połączenia gazowego Polski z ze złożami na norweskim szelfie kontynentalnym, zwiększenie o połowę zdolności regazyfikacyjnych Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego, budowa połączeń gazowych z sąsiadami Polski, a także rozwój infrastruktury gazowej na terenie Polski, czego przykładem jest Gazociąg Czeszów – Wierzchowice.

Przedmiotowa inwestycja, realizowana w trybie specustawy terminalowej, wymagała w szczególności dobrej współpracy pomiędzy inwestorem, a wojewodą dolnośląskim, który wydał najważniejsze dla jej budowy decyzje. Korzystając z obecności na dzisiejszej uroczystości Pana Wojewody oraz przedstawicieli innych organów zaangażowanych w proces wydawania pozwoleń, wypada mi wyrazić nadzieję na równie owocną współpracę przy realizacji kolejnych planowanych w regionie inwestycji, które pomogą w uzyskaniu przez nasz kraj suwerenności energetycznej w zakresie dostaw gazu ziemnego.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Otwarcie gazociągu Czeszów-Wierzchowice. List od sekretarza stanu Piotra Naimskiego została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.