Całym życiem pełnić służbę… Wizyta i wykład Piotra Naimskiego na Zlocie 30-lecia ZHR

Na zaproszenie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Piotr Naimski wygłosił na Zlocie 30-lecia ZHR wykład dla instruktorów „Współczesna polska dyplomacja w świecie. Służba publiczna”. Opowiadał, czym jest służba dla kraju i co to znaczy naprawdę żyć według słów harcerskiego przyrzeczenia. Padały pytania dotyczące historii harcerstwa, relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi i… bezpieczeństwa energetycznego Polski. Najbardziej aktywni uczestnicy dyskusji otrzymali egzemplarze książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników”. Drugim gościem był hm. Mateusz Stąsiek, konsul w Londynie.

 

Wizyta zaczęła się od próbnego alarmu ewakuacyjnego z harcerzami. W 24 minuty prawie 6 tys. uczestników zlotu stanęło na placu apelowym! Nie brakowało nikogo! Piotr Naimski spotkał się z przewodniczącym ZHR hm. Grzegorzem Nowikiem, wiceprzewodniczącym hm. Karolem Siergiejem, księdzem kapelanem, komendantką zlotu hm. Małgorzatą Siergiej i hm. Janem Pastwą, wiceprzewodniczącym ZHR. Miał również okazję odbyć wzruszające spotkanie z „Haneczką” Sabbat, dawną znajomą, córką prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Kazimierza Sabbata. Obejrzał wystawę o historii ZHR. Jedna z tablic wymieniała drużyny Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej – na pierwszym miejscu znajdowała się jego ukochana „Czarna Jedynka”, której był komendantem w latach 70. Zwiedził również teren zlotu, w tym kaplicę obozową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczorem Piotr Naimski wziął gościnnie udział w ognisku Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, gdzie miał okazję uczestniczyć w uroczystości składania zobowiązania instruktorskiego przez trzy młode instruktorki. Na zdjęciu, obok komendantka Chorągwi hm. Bogumiła Rakusa- Suszczewska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Całym życiem pełnić służbę… Wizyta i wykład Piotra Naimskiego na Zlocie 30-lecia ZHR została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.