O śp. Premierze Janie Olszewskim na Przystanku Historia IPN. Spotkanie z udziałem Piotra Naimskiego i Antoniego Macierewicza

Jan Olszewski, Premier, bo tak będziemy Go pamiętali, to jest ten polityk polski, który jasno i bezkompromisowo, i z pozycji najważniejszej, bo z pozycji premiera, postawił publicznie w nowej Polsce kwestię Niepodległości – podkreślił Piotr Naimski na spotkaniu na Przystanku Historia IPN, które dotyczyło postaci śp. Premiera i książki dr Justyny Błażejowskiej „Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego”.

 

Zrobił to zdecydowanie, w sytuacji, która nie była wcale jasna. Od samego początku mówił, że Polska bezkompromisowo musi znaleźć się wśród wolnych narodów Zachodu. Wtedy jeszcze pojęcie „Wspólnoty Zachodu” wciąż istniało. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że Polska Niepodległa musi być częścią Zachodu. Jan Olszewski na samym początku urzędowania powiedział, że Polska musi znaleźć się w Sojuszu Północnoatlantyckim. Znaczyło to, że wewnętrzna struktura polityczna musi być taka, jak państw na Zachodzie, czyli w Polsce system parlamentarny, demokratyczny będzie w pełni respektowany, a system gospodarczy będzie podobny do tego, który jest w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych .

 

Ta deklaracja premiera spotkała się ze sceptycyzmem większości, pokutowało przekonanie, że porozumienia podpisane czy uzgodnione w 1989 r., dotrzymywane w roku 1990 i 1991, muszą trwać. Mówił to premier Mazowiecki. Ta strategiczna wizja Premiera Jana Olszewskiego to było coś, co nadawało nowy ton polskiemu myśleniu o polityce w tamtym czasie – kontynuował minister Naimski.

Dalej nawiązał do przekształceń gospodarczych realizowanych przez Leszka Balcerowicza i o jego programie prywatyzacji, który doprowadził do rozgrabienia majątku produkcyjnego w Polsce. Dzięki Premierowi Janowi Olszewskiego ten proceder został zatrzymany. Piotr Naimski powiedział także o roli Premiera, jaką odegrał w kwestii wyjścia z naszego kraju wojsk rosyjskich oraz o powstrzymaniu prezydenta Lecha Wałęsy przed podpisaniem umowy polsko-rosyjskiej z zapisem dotyczącym utworzenia w miejsce dotychczasowych baz wojskowych spółek joint ventures polsko-rosyjskich, które stanowiłyby przyczółek dla rosyjskiej agentury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania O śp. Premierze Janie Olszewskim na Przystanku Historia IPN. Spotkanie z udziałem Piotra Naimskiego i Antoniego Macierewicza została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.