Dotrzymujemy słowa – w 2023 roku Polska osiągnie niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw. Konferencja prasowa Piotra Naimskiego w bazie PERN

Niezależność energetyczna państwa nie jest możliwa bez swobodnego wyboru dostawców kluczowych nośników energii. Dziś jesteśmy bliżej osiągnięcia tego celu niż kiedykolwiek wcześniej. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której dostawy surowców mogą następować z różnych kierunków, a jedynym czynnikiem decyzji zakupowej stanie się jakość, cena i – co równie ważne – pewność dostawy – podkreślił Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Ostatnim kamieniem milowym na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w obszarze dostaw ropy naftowej do Polski będzie uruchomienie w 2023 r. II nitki Ropociągu Pomorskiego, która nie tylko umożliwi pełną separację jakościową ropy, ale także wzmocni bezpieczeństwo systemu logistyki ropy w naszym kraju.

 

Piotr Naimski złożył wizytę w bazie PERN w Miszewku Strzałkowskim. Odbyła się tam konferencja prasowa poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Minister wygłosił wystąpienie „Polska na drodze do suwerenności na rynku ropy i gazu”.

Z kolei prezes PERN Igor Wasilewski przedstawił inwestycje spółki na rynku surowcowym i paliwowym.

PERN szybko odpowiada na wyzwania wynikające z rządowego pakietu paliwowego.

Rynek paliwowy w Polsce od 2016 roku przeszedł niesłychaną ewolucję. Za sprawą nowego rządu w połowie 2016 roku wprowadzono regulacje, które w radykalny sposób ukróciły proceder nielegalnego obrotu paliwami, pozostawiając w budżecie miliardy złotych. Te przepisy stały się także kołem zamachowym rozwoju polskich rafinerii i PERN – krajowego lidera logistyki naftowej i paliwowej.

Wypowiedź ministra Naimskiego przywołuje m.in. Radio Maryja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do lektury relacji z konferencji, tutaj

Dotrzymujemy słowa – w 2023 r. Polska osiągnie niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw

Zakończenie prac przy budowie dwóch nowych zbiorników na ropę w gdańskiej Bazie PERN (wiosną 2020 roku), planowane na jesień 2020 roku oddanie zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym (TNG) oraz oddanie do użytku do końca 2023 r. II nitki rurociągu pomorskiego to kamienie milowe na drodze do osiągnięcia przez Polskę niezależności w obszarze dostaw ropy naftowej. W połączeniu z Naftoportem inwestycje te umożliwią polskim rafineriom zakup surowca w wybranym wolumenie w dowolnym zakątku świata. PERN konsekwentnie realizuje również inwestycje w segmencie paliw – trwają przygotowania do II etapu rozbudowy baz paliwowych oraz budowy rurociągu Boronów-Trzebinia.

 

W tym roku PERN, spółka Skarbu Państwa, podlegająca obecnie Piotrowi Naimskiemu jako pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, obchodzi 60-lecie istnienia.

 

Podejmuje działania warunkujące niezależność energetyczną Polski w obszarze ropy i paliw.

 

PERN nadzorowany przez Piotra Naimskiego, to:

* Rok 2023 – kluczowa data pełnej niezależności energetycznej Polski w obszarze ropy i paliw – ukończenie wszystkich zaplanowanych inwestycji.

 

* Budowa infrastruktury pozwalającej na skuteczną dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski – cena i jakość jedynym kryterium zakupu surowca.

* Pewność dostaw surowca.

* Skuteczna odpowiedź na kryzys związany z „zachlorowaną” ropą.

* Szybkie działania w związku z wdrożeniem w połowie 2016 r. rozwiązań prawnych radykalnie ograniczających szarą strefę.

* Uporządkowanie rynku ropy i paliw, uporządkowanie struktury Grupy PERN.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Dotrzymujemy słowa – w 2023 roku Polska osiągnie niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw. Konferencja prasowa Piotra Naimskiego w bazie PERN została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.