12 marca – rocznica wstąpienia Polski do NATO

Z okazji przypadającej na 12 marca 17. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbyła się dziś w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych okolicznościowa konferencja z udziałem przedstawicieli krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, parlamentarzystów oraz członków rządu i polityków.
1620769_1127894357260595_6128869435334883949_n

Piotr Naimski powiedział w swoim wystąpieniu: Warto przypomnieć, że Sojusz powstał w 1949 r. na podstawie wzajemnego, wspólnego zrozumienia zagrożeń. […] To było podstawą jego siły i skuteczności. […] Jeżeli mówimy teraz w Polsce, że utrzymanie wiarygodności Sojuszu Północnoatlantyckiego jest w jego interesie, to chcemy się odwoływać do skuteczności Sojuszu, którą wykazał przez 40 lat między rokiem [19]49 i [19]89. […] Nastał czas, kiedy być może powinniśmy wspólnie starać się odtworzyć coś, co było przez kilkadziesiąt lat nazywane »wspólnotą Zachodu«. […]

 

Być może warto się odwołać do tych słów, które są zawarte w traktacie waszyngtońskim, gdzie powiedziane jest, że wartości, dla których powstaje Sojusz Północnoatlantycki, to obrona demokracji, obrona wolności. […] Wspólne dostrzeżenie zagrożeń dla Europy powinno być podstawą do tego, byśmy popatrzyli jeszcze raz uważnie na Sojusz Północnoatlantycki jako na szansę, szansę dla Wspólnoty Atlantyckiej, dla Ameryki i Europy.

(fot. mjr R.Siemaszko/CO MON)

Piotr Naimski zaznaczył jeszcze, że w Europie – na Ukrainie – toczy się wojna, chociaż niektórzy nie chcą jej zauważyć. Sytuacja, w której Europejczycy nie są w stanie kontrolować swoich granic i setki tysięcy ludzi przychodzą w sposób niekontrolowany, stwarza zagrożenia społeczne, gospodarcze i militarne. Unia Europejska nie spełnia oczekiwań Europejczyków, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa – dodał minister. – Jedyną strukturą Zachodu, która jest nam w tej chwili dostępna, jest Sojusz Północnoatlantycki.

Zachęcamy do przeczytania relacji z konferencji i obejrzenia fragmentów przemówienia Piotra Naimskiego (dolne nagranie, od ósmej minuty i piętnastej sekundy)

 

CdSVP1UUkAEIMpxW specjalnym liście do uczestników spotkania premier Jan Olszewski przypomniał, że już w roku 1979 z inicjatywy Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego napisaliśmy list do ówczesnego Prezydenta USA J. Cartera, gdzie wyraźnie zaznaczyliśmy, że Polska powinna znaleźć się w NATO, wtedy wydawało się to niemożliwym marzeniem.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu premiera Jana Olszewskiego

 

Przypomnijmy, że sprawę członkostwa w NATO postawił rząd Jana Olszewskiego w 1992 r.

Piotr Naimski był w latach 1992-1996 prezesem Klubu Atlantyckiego, podejmującego starania na rzecz przyjęcia naszego kraju do natowskich struktur.

W artykule opublikowanym 13 marca 1999 r. na łamach „Rzeczpospolitej” napisał: Spełnia się marzenie naszych ojców i dziadów o Polsce niepodległej i bezpiecznej. To nam przyszło realizować testament Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa i tych niezliczonych rodaków, którzy w wieku XX płacili krwią, poniżeniem i biedą za to, że byli Polakami. To my likwidujemy skutki jałtańskiego podziału Europy. […] Dziesięć lat temu zaledwie rozpoczynaliśmy przemiany prowadzące do odzyskania państwa przez naród. Dzisiaj jesteśmy na początku procesu odbudowy polskich możliwości obronnych. Trzeba nam szybkich, zdecydowanych działań, które uczynią z polskiego wojska silne i sprawne narzędzie obrony.

W kategorii: Aktualności, Silna Polska w Europie wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania 12 marca – rocznica wstąpienia Polski do NATO została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.