Piotr Naimski: Pozwolenia na budowę gazociągu między Polską a Litwą możemy spodziewać się w maju

W wystąpieniu sejmowym Piotr Naimski podkreślił, że pozwolenia na budowę gazociągu między Polską a Litwą (GIPL) można spodziewać się w maju.

Wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przytacza Polska Agencja Prasowa:

* Wskazania i decyzje lokalizacyjne w większości przypadków prawie na całej długości trasy zostały już wydane.

* GIPL wpisuje się w politykę faktycznego przyłączania do Unii Europejskiej systemów gazowych krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

* Po pewnych korektach trasy gazociągu, wynikających z technicznych przesłanek, harmonogram inwestycji jest zatwierdzony, ustalony. Porozumienia pomiędzy Gaz-Systemem i operatorem litewskim, a także z odpowiednimi agentami Komisji Europejskiej (projekt otrzyma dofinansowanie z funduszy CEF) – zostały podpisane.

* Gazociąg będzie przebiegać w większości przez województwo podlaskie, łącznie – przez 28 gmin.

* Inwestycja zakończy się w 2021 r., co jest skoordynowane z naszymi pracami nad głównym projektem – Baltic Pipe.

* Projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Nie ma specjalnych kłopotów. Kwestie środowiskowe, które jak zwykle stanowią przeszkodę, pokonuje inwestor, czyli Gaz-System.

* Koszt budowy na terenie województwa podlaskiego to około 1 mld zł. Z funduszu CEF mamy dofinansowanie w wysokości około 240 mln euro, co pokrywa w dość znacznym stopniu koszty inwestycji.

* Dodatkowe finansowanie będzie pochodziło z wpłat zainteresowanych krajów na zasadzie mechanizmu transgranicznej alokacji kosztów. W związku z tym częściowo będą to fundusze pochodzące z Litwy, Łotwy i Estonii. Środki uzupełni własny fundusz Gaz-Systemu.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: Pozwolenia na budowę gazociągu między Polską a Litwą możemy spodziewać się w maju została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.