Wypowiedź dla mediów Piotra Naimskiego podczas wizyty na Litwie

Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział podczas wizyty na Litwie (www.zw.lt):

To że jestem dzisiaj w Wilnie jest elementem ważnym, bo ugruntowuje bardzo dobre relacje między Polską a Litwą, na których nam zależy.  Zdaniem polskiego rządu dołączenie Litwy, Łotwy i Estonii do systemu energetycznego Unii Europejskiej jest rzeczą bardzo ważną. Można powiedzieć fundamentalną dla bezpieczeństwa wszystkich trzech krajów. Współpracujemy ze wszystkimi trzema rządami i Komisją Europejską w tym zakresie. To jest plan znany pod nazwą synchronizacja, polegający na odłączeniu od dawnego systemu sowieckiego, czyli obecnie od Federacji Rosyjskiej i Białorusi, i dołączeniu poprzez Polskę do systemu europejskiego. Pracujemy nad tym, czyli operatorzy energetyczni Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polskie Sieci Energetyczne, które wypracowują techniczne szczegóły. Odpowiednie dokumenty zostały podpisane przez czterech premierów. Technicznie to będzie opierało się na zbudowaniu dodatkowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską a Litwą. To będzie kabel podmorski, który będzie uzupełnieniem do połączenia już funkcjonującego.

Według Piotra Naimskiego współpraca między krajami rozwija się bardzo dobrze: Osobiście mogę powiedzieć, że z ministrem Žygimantasem Vaičiūnasem współpracuje się bardzo dobrze. Koledzy z Polskich Sieci Energetycznych sądzę też to mogą potwierdzić.

Z kolei minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas podkreślił: Bardzo się cieszę, że wspólnie z Piotrem Naimskim i partnerami z Łotwy i Estonii udało się dużo zrobić, aby synchronizacja się powiodła. Istnieje konkretna data i harmonogram prac. Mam nadzieję, że ten projekt zostanie pomyślnie zakończony. Wkład Piotra Naimskiego jest bardzo duży i ważny. Sądzę, że ta nagroda jest takim symbolicznym podziękowaniem strony litewskiej za osobisty wkład w realizację projektu.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Silna Polska w Europie wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Wypowiedź dla mediów Piotra Naimskiego podczas wizyty na Litwie została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.