Wspaniałe spotkanie w Ursusie z udziałem ok. 70 osób w rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników! Dziękujemy za przybycie!

W rocznicę utworzenia Komitetu Obrony Robotników w 1976 r. odbyło się spotkanie Piotra Naimskiego i Antoniego Macierewicza z mieszkańcami Ursusa. Pracownicy ursuskiej fabryki ciągników, represjonowani przez komunistyczną władzę za udział w buncie społecznym Czerwca ’76, jako pierwsi objęci zostali pomocą, zorganizowaną przez środowisko 1 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta, czyli „Czarnej Jedynki”. To z akcji na rzecz prześladowanych narodziła się idea KOR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podchodziliśmy do życia „zadaniowo”. Uważaliśmy, że poprzez praktyczne działanie, podważające czy negujące omnipotencję władzy, przybliżamy cel zasadniczy, czyli odzyskanie niepodległości. […] Taki stawialiśmy sobie cel – obalenie komuny i niepodległość – podkreślił w jednym ze wspomnień Piotr Naimski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„We shall never surrender”. To zawołanie Winstona Churchilla z 1940 roku stawało się głęboko zakorzenionym motywem zachowania dla Antka Macierewicza, dla mnie i grona naszych najbliższych przyjaciół. Ważne też było przekonanie, że nie można niczego dokonać bez gotowości poniesienia ryzyka i ofiary, a przekreśleniem wszystkiego, czego się dokonało, będzie rezygnacja z celu ostatecznego, jakim jest Polska Niepodległa. Poddać się nie można nigdy. Never surrender – pisał Piotr Naimski w tekście o przyjaźni z Antonim Macierewiczem „Never surrender”.

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja, Wybory 2019 wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Wspaniałe spotkanie w Ursusie z udziałem ok. 70 osób w rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników! Dziękujemy za przybycie! została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.