Umowa o rozgraniczeniu obszarów morskich na Bałtyku – podpisana!

Szefowie dyplomacji Polski i Danii – Jacek Czaputowicz i Anders Samuelsen – podpisali w poniedziałek w Brukseli umowę o rozgraniczeniu obszarów morskich na Bałtyku – podało polskie MSZ. Przez obszar ten przebiega rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe.

 

Według komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

 

Jest to historyczne porozumienie dotyczące przebiegu morskiej linii granicznej, które obydwa państwa osiągnęły wcześniej tej jesieni, co zostało zakomunikowane we Wspólnym Oświadczeniu Prasowym z 1 listopada 2018 r.

 

Anders Samuelsen, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Danii:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego podpisania historycznego traktatu dotyczącego delimitacji obszaru morskiego miedzy Polską i Danią. Zakończyliśmy negocjacje, które rozpoczęły się ponad 40 lat temu, a zarazem zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku formalizacji porozumienia. To doskonała wiadomość, w istocie pokazująca nasze zaangażowanie w rozwiązywaniu trudnych spraw w drodze negocjacji.”

 

Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych RP:

„Dzisiejsza ceremonia podpisania stanowi ważny dzień w naszych dwustronnych relacjach. Pokazuje, że przy dwustronnym zaangażowaniu, wzajemnym zaufaniu i szacunku, możliwe jest sprawne i pokojowe rozwiązywanie, nawet długotrwałych sporów. Jestem głęboko przekonany, że oba państwa, tak szybko jak to możliwe, zakończą swoje wewnętrzne procedury, konieczne do tego, aby Umowa weszła w życie.”

Umowa, aby wejść w życie, będzie musiała zostać zaakceptowana w ramach wewnętrznych procedur obydwu państw.

 

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Silna Polska w Europie wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Umowa o rozgraniczeniu obszarów morskich na Bałtyku – podpisana! została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.