Umowa na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe – podpisana! Wsparcie wyniesie blisko 215 mln euro

Spółka Gaz-System podpisała w Brukseli z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci umowę w ramach CEF Energy na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe. Unijne wsparcie wyniesie blisko 215 mln euro i zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz komisarz ds. klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Naimski podkreślił: Strategia dywersyfikacji źródeł energii, w tym gazu ziemnego, jest bardzo istotną częścią strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Podpisujemy umowę, która jest niezmiernie istotna. Relacje w zakresie energii między naszym rządem a Komisją Europejską są bardzo dobre, a będą wręcz wspaniałe.

Według wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego: Za 3 lata gazociąg bałtycki powstanie. Dziękuję partnerom duńskim i norweskim za współpracę, która doprowadziła nas do tego momentu, w którym nasze bezpieczeństwo gazowe będzie w zupełnie innym miejscu niż planowali to nasi poprzednicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z uroczystości

 

Zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez TVP

 

Gazociąg Baltic Pipe umożliwi sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, zostanie oddany do użytku 1 października 2022 r.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Silna Polska w Europie wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Umowa na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe – podpisana! Wsparcie wyniesie blisko 215 mln euro została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.