Trzeci długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu – podpisany!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy, podpisały 20-letnią umowę zakupu i sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

 

Na podstawie zawartej umowy PGNiG kupi rocznie 2 mln ton LNG (ok. 2,7 mld m³ po regazyfikacji). Odbiór ładunków rozpocznie się w 2023 roku z terminalu Port Arthur LNG, który powstanie w Jefferson County w Teksasie.

Zakupy LNG dokonywane będą na zasadzie FOB (Free On Board), według której to nabywca odpowiedzialny jest za transport skroplonego gazu. Port Arthur LNG zajmie się dostarczeniem gazu ziemnego do terminalu eksportowego, skropleniem i załadunkiem. Daje to PGNiG elastyczność w zarządzaniu ładunkami. Spółka będzie mogła je skierować do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku LNG i skierować do portu rozładunku wskazanego przez kolejnego nabywcę.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj

Według Piotra Naimskiego, sekretarza stanu w KPRM, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, to kolejny krok PGNiG w stronę realizacji długofalowej strategii polskiego państwa, zakładającej uniezależnienie się od jednego, monopolistycznego dostawcy – rosyjskiego Gazpromu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak podkreślił Piotr Naimski podczas konferencji prasowej:

* PGNiG buduje portfel kontraktów długoterminowych. To czytelna strategia, która dała nam kolejną umowę z amerykańskim dostawcą, na okres 20 lat, komplementarna z tym, co robimy w Polsce w zakresie rozbudowy naszej infrastruktury, w tym również terminala LNG.

* Przedsięwzięcia PGNiG i Gaz-System są ze sobą skorelowane i dadzą możliwość bezpiecznego zaopatrywania w gaz mieszkańców Polski i jej sąsiadów.

* To element szerszej wielowarstwowej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, stanowiącej ważny element polskiego bezpieczeństwa.

Piotr Naimski wyraził nadzieję, że sformalizowany dialog będzie owocował kolejnymi projektami w przyszłości.

Wypowiedzi podajemy za portalem BiznesAlert

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Trzeci długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego gazu – podpisany! została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.