Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski. Piotr Naimski gościem Poranka Rozgłośni Katolickich

Piotr Naimski, sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, poseł, był gościem programu „Siódma 9” w Poranku Rozgłośni Katolickich. Odpowiadając na pytania redaktora Marcina Fijołka powiedział, że:

 

* Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski. Rozbudowujemy porty, budujemy Centralny Port Komunikacyjny, rozwijamy infrastrukturę, wydajemy większe pieniądze na modernizację wojska. Znajdujemy na to wszystko pieniądze. Wystarczy dobrze rządzić, dbać o gospodarstwo i nie pozwalać, żeby pieniądze rozchodziły się w sposób bezrozumny.

* 20-letni program, który założyliśmy, dotyczący budowy elektrowni jądrowych jest realny. Potrzebujemy wiarygodnego partnera. Prowadzimy rozmowy, ale nie chcemy tego robić publicznie, dlatego że chodzi o fundamentalną decyzją ekonomiczną.

 

* Energetyka nuklearna jest bezpieczna. Obecnie buduje się kilkadziesiąt elektrowni jądrowych na całym świecie, ten sektor cały czas się rozwija. Jednym z rejonów branych pod uwagę przy inwestycji w Polsce jest wybrzeże.

* Polski węgiel zapewnia nam bezpieczeństwo, bo to nasz własny surowiec.

 

* Odnawialne źródła energii też będą miały swoje miejsce. Równolegle trzeba jednak budować dodatkowe elektrownie, ponieważ słońce nie zawsze świeci, a wiatr nie zawsze wieje. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się jest elektrownia gazowa.

* Przy obecnej umowie z Gazpromem musimy płacić za gaz niezależnie od tego czy go bierzemy, czy nie. Cena tego gazu jest niekonkurencyjna. Umowy, które PGNiG podpisuje teraz na dostawy amerykańskiego LNG są o 20-30 procent bardziej korzystne. Gazprom to monopolistyczny dostawca, za  czym idą uwarunkowania polityczne.

 

Rosjanie zawsze traktowali eksport surowców jako narzędzie polityczne do realizacji swojej polityki.

* Baltic Pipe to gazociąg, który połączy Polskę z norweskimi źródłami gazu. Wszystko będzie gotowe w 2022 r. i wtedy staniemy się całkowicie niezależni, ponieważ właśnie wtedy kończy się niekorzystny kontrakt z Gazpromem.

 

Omówienie wypowiedzi ministra Piotra Naimskiego znajdziecie Państwo tutaj

Zachęcamy do wysłuchania audycji

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął wielki front modernizacji Polski. Piotr Naimski gościem Poranka Rozgłośni Katolickich została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.