Relacja ze spotkania z Piotrem Naimskim i Antonim Macierewiczem w Nowym Jorku 8 września

Posłowie i kandydaci na posłów w wyborach 13 października Piotr Naimski (nr 4 na liście PiS w Warszawie) i Antoni Macierewicz (nr 1 na liście PiS w okręgu piotrkowskim) spotkali się z Polonią w Nowym Jorku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie oraz organizacje wchodzące w skład Komitetu (między innymi Kluby Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia – USA, Rodziny Radia Maryja) oraz Dom Narodowy na Greenpoincie.

 

Obecnych było ok. 200 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obszerna relacja autorstwa redaktor Małgorzaty Bojko została opublikowana na portalu BiałyOrzeł24.com (tutaj) oraz w „Nowym Dzienniku. Polish weekly”.

Macierewicz i Naimski na Brooklynie

 

„Stosunki polsko-amerykańskie 2015-2019” – pod takim tytułem, dnia 8 września 2019 r., w Domu Narodowym na Brooklynie,  odbyło się  spotkanie z min. Piotrem Naimskim oraz min. Antonim Macierewiczem. Spotkanie miało liczną frekwencję, przybyło około 200 osób.

Swoją obecnością zaszczycił je również komendant 2 Okręgu  Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Antoni Chrościelewski uczestnik bitwy o Monte Cassino w czasie II wojny  Światowej.  Przybyli również działacze  „Solidarności” żyjący  na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie poprowadził Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego,

który po przywitaniu gości, przypomniał list do Prezydenta USA Jimiego Cartera z 1979 r., który sygnowany był przez przybyłych gości oraz śp. mecenasa i premiera Jana Olszewskiego. List ten zawierał między innymi propozycję ścisłej współpracy,  gospodarczej i militarnej  w ramach paktu „Trójmorze”  Polski i USA, z Polską jako głównym rozgrywającym. Przypomniał, że coś, co 40 lat temu wydawało się niemożliwe, właśnie teraz, po objęciu rządów przez Zjednoczoną Prawicę, jest realizowane. Następnie głos zabrał  minister Piotr Naimski. Jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej, poinformował zebranych, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości powierzył mu 4 lata temu koordynowanie działań prowadzących do pozyskania nowych, bezpiecznych źródeł energii, celem uwolnienia Polski od monopolistycznego dyktatu rosyjskiego w dostawach gazu. Zwrócił uwagę na trudności, z jakimi boryka się ta bardzo ważna misja. Suwerenność energetyczna Polski nie jest w interesie Niemiec i Rosji, z tego względu jest tak bardzo krytykowana. Realizacja „niepodległości” energetycznej stała się faktem dzięki otwarciu terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, który już teraz przyjmuje liczne transporty skroplonego gazu, w coraz większym stopniu ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęto następną inwestycję – budowę gazociągu „Baltic Pipe”, który połączy Polskę z Norwegią trasą po dnie Bałtyku. Ukończenie inwestycji umożliwi w 2022 r. ostateczne uwolnienie Polski od rosyjskiego monopolu. Polska wówczas  stanie się krajem  tranzytowym, transportującym  gaz do innych państw, które nie posiadają swoich zasobów tego surowca, oraz utworzy nowy szlak gazowy „Północ – Południe Europy”. Minister Antoni Macierewicz odniósł się do długoletniej współpracy z Piotrem Naimskim. To oni wspólnie z premierem śp. Janem Olszewskim organizowali Komitet Obrony Robotników, a obecnie współpracują przy budowie strategii militarnej i energetycznej Polski. Minister Macierewicz zaapelował do zebranej Polonii o oddanie głosów w najbliższych  wyborach parlamentarnych na człowieka, który zapewni kontynuacje strategicznych projektów energetycznych w najbliższych czterech latach, a jest świetnym fachowcem i pasjonatem.

Na spotkaniu obecny był również działacz polonijny z Los Angeles, Edmund Lewandowski, który kandydował do sejmu z list PiS-u. Zrezygnował on z kandydowania na rzecz Piotra Naimskiego. Edmund  Lewandowski jest również dyrektorem – członkiem zarządu  w organizacji Koalicja Polaków w Ameryce – CPA, w związku z tym wręczył w imieniu prezesa dr. Stanisława Śliwowskiego list poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach.

Pod koniec spotkania znalazł się czas na pytania kierowane od słuchaczy.

Polonię interesowała, miedzy innymi sprawa podwójnego opodatkowania emerytur, ale najwięcej pytań dotyczyło problemu ustawy S447. Do pytań z tego zakresu, stanowczo odniósł się minister Macierewicz mówiąc: „Absolutne NIE dla roszczeń wobec mienia bezspadkowego w Polsce.  Dopóki rządzi Zjednoczona Prawica, nie ma nawet o tym mowy”. Tłumaczył, iż nawet wprowadzenie przez Polski sejm specjalnej ustawy, odnoszącej się do problemu mienia bezspadkowego, nie ma w tym momencie sensu, gdyż mogłoby spowodować lawinę wniosków ze strony polskiej opozycji do Komisji Europejskiej, co w konsekwencji przełożyłoby się na stratę czasu, który powinno spożytkować się na naprawę innych sektorów gospodarki krajowej,  a nie na czasochłonne wyjaśnienie przed organami Unii Europejskiej.   

W końcowej części spotkania, minister Piotr Naimski odpowiedział na pytanie o szansę na koalicję obozu rządzącego z Konfederacją. Stwierdził, że nie ma on nic przeciwko różnicy poglądów, bo dopuszcza to zdrowa zasada demokracji, ale różniące nas zdania nie powinny szkalować ani obrażać, a z Konfederacją często tak niestety jest. Na koniec dodał, że będąc wybranym na posła następnej kadencji, będzie domagał się ustanowienia odrębnego jednomandatowego okręgu wyborczego dla Polonii, zwiększenia liczby punktów wyborczych poza krajem oraz przyjęcia korzystnych rozwiązań dla polskich emerytów mieszkających za granicą.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie oraz organizacje wchodzące w skład Komitetu (między innymi Kluby Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia – USA, Rodziny Radia Maryja) oraz Dom Narodowy na Greenpoincie.

W kategorii: Aktualności, Silna Polska w Europie, Wybory 2019 wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Relacja ze spotkania z Piotrem Naimskim i Antonim Macierewiczem w Nowym Jorku 8 września została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.