Po 30 latach relacje gazowe między Polską i Rosją dobiegły końca. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat działali na rzecz odzyskania przez Polskę swobody w wyborze dostawców gazu

13 maja br. rząd Premiera Morawieckiego przyjął Uchwałę w sprawie wypowiedzenia Porozumienia między rządem polskim i rządem rosyjskim dotyczącego budowy gazociągu jamalskiego przez Polskę i dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

W styczniu 1992 roku będąc Szefem UOP w rządzie Jana Olszewskiego uczestniczyłem w sporządzaniu listy przygotowywanych do zamknięcia fabryk na skutek obniżenia ilości gazu dostarczanego z Rosji.

Po 30 latach mam satysfakcję z udziału w ostatnim etapie uwalniania Polski od rosyjskiego monopolu gazowego. W 2006 roku byłem sekretarzem stanu w rządzie PIS odpowiedzialnym za rozpoczęcie budowy gazoportu w Świnoujściu. W 2016 roku za rządów Zjednoczonej Prawicy w gazoporcie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyjęliśmy pierwsze handlowe transporty skroplonego gazu /LNG/.

W październiku tego roku uruchomimy w założonym 6 lat temu terminie gazociąg BALTIC PIPE łączący Polskę ze złożami gazu na norweskim szelfie.

Zbudowaliśmy gazociąg łączący Polskę z litewską Kłajpedą, kończymy interkonektor gazowy ze Słowacją.

W 2019 roku zarząd PGNiG z prezesem Piotrem Grzegorzem Woźniakiem formalnie zapowiedział koniec długoterminowego kontraktu z Gazpromem 31 grudnia 2022 roku.

27 kwietnia br. Gazprom przerwał dostawy z obowiązującego jeszcze kontraktu łamiąc swoje zobowiązania. Dzięki już uruchomionym inwestycjom Gaz-System, niemal pełnym magazynom gazu i nowym kontraktom zakupowym PGNiG odbiorcy gazu w Polsce są bezpieczni. Po 30 latach relacje gazowe między Polską i Rosją dobiegły końca. Rosyjski szantaż gazowy, używanie dostaw gazu jako narzędzia politycznych nacisków nie będzie więcej możliwe. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat działali na rzecz odzyskania przez Polskę swobody w wyborze dostawców gazu rozumiejąc, że bezpieczeństwo energetyczne to kwestia fundamentalna dla niepodległości naszego kraju. Mam nadzieję, że ci, który w okresie minionych 30 lat starali się utrzymać zależność surowcową Polski od Rosji nigdy więcej nie będą już mogli tego robić. Przez ostatnie 30 lat Ci pierwsi często mi pomagali ci drudzy szkodzili Polsce.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Po 30 latach relacje gazowe między Polską i Rosją dobiegły końca. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat działali na rzecz odzyskania przez Polskę swobody w wyborze dostawców gazu została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.