Piotr Naimski: Wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym

Piotr Naimski był gościem telewizyjnego programu pisma „Rzeczpospolita” – „Rzecz o biznesie”. Powiedział m.in., że:

* Wyzwaniem dla Polski na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym. Obecnie mamy do czynienia z rewolucją technologiczną w bardzo wielu dziedzinach. To dotyczy także sposobów i bezpieczeństwa dostaw energii.

* Pomimo zamierzonego łączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, Lotos jako marka zostanie zachowany. Jego pozycja na Pomorzu nie zmniejszy się, rafineria będzie pracowała.

 

* Nie ma niebezpieczeństwa odłączania odbiorców od sieci z powodu zimy. Magazyny gazu w połowie są pełne, zostało 50 proc. rezerwy. Możemy też przez gazoport w Świnoujściu sprowadzić dodatkowe ilości gazu. Przepustowość instalacji jest na razie wykorzystywana w 60 proc. przez kontrakty długoterminowe.

* Byliśmy nawet w stanie pomóc sąsiadom. Sprzedaliśmy Ukrainie gaz w trybie interwencyjnym, ponieważ Rosjanie obniżyli im ciśnienie w gazociągach.

* Projekt Baltic Pipe jest w fazie dojrzałej. PGNiG podpisało 15-letnie umowy przesyłowe, więc pieniądze zostały położone na stole. Na samą budowę przewidziane są 2 pełne sezony, 24-25 miesięcy. Inwestycja będzie gotowa jesienią 2022 r.

* Oprócz prowadzenia inwestycji na morzu (w ramach realizacji projektu Baltic Pipe), przebudowujemy w Polsce cały system przesyłowy z kierunku wschód-zachód na północ-południe.

* Zlikwidowanie problemu smogu systemowo to bardzo trudna rzecz. Nie nastąpi to w wyniku kilku decyzji w 2 lata. Trują nas kominy, gdyż często pali się śmieciami, co wynika z biedy. Wiele osób w Polsce nie stać na dobre paliwo. Ogrzewają domy tym, co mają pod ręką. Wprowadzamy pilotażowy program. Zapłacimy z funduszy publicznych za termomodernizację domów, które tego wymagają, a właścicieli na to nie stać. Będziemy też wspierali wymianę pieców. Wszystko to razem wymaga jeszcze edukacji.

Zachęcamy do obejrzenia programu z udziałem Piotra Naimskiego

Zachęcamy do zapoznania się z omówieniem wypowiedzi Piotra Naimskiego:

Piotr Naimski: Musimy dotrzymać kroku konkurencji w wyścigu technologicznym

Naimski: Polski system odporny na mrozy

Naimski potwierdza: Marka Lotos zostanie utrzymana

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: Wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjności w wyścigu technologicznym została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.