Piotr Naimski: wizyta Donalda Trumpa wpisuje się w cały kalendarz wydarzeń

Piotr Naimski w rozmowie z Mariuszem Pilisem mówi o gazoporcie w Świnoujściu, Baltic Pipe Project i wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

Zachęcamy do lektury całej rozmowy

Wizyta Donalda Trumpa wpisuje się w cały kalendarz wydarzeń, które mieliśmy okazję obserwować w naszej części kontynentu – mówi Piotr Naimski. – Jesteśmy po warszawskim szczycie NATO i po decyzjach dotyczących bezpieczeństwa europejskiego, podjętych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wschodnia flanka NATO jest wzmacniana. W Polsce i krajach bałtyckich mamy wojska sojusznicze. Mamy u siebie wojska amerykańskie. Mamy w końcu sytuację, w której ograniczenia w naszym statusie członkowskim w NATO, które istniały od 1999 roku, przestają wreszcie obowiązywać. I to jest ważne. Tak jak wspominamy rok 1999 jako moment naszego wejścia do NATO, tak rok 2016 i 2017 będziemy wspominali jako faktyczne upodmiotowienie naszego członkowska w Sojuszu.

Stany Zjednoczone są zainteresowane utrzymaniem swojej obecności w Europie. Każda destabilizacja sytuacji na naszym kontynencie wcześniej czy później, ale zawsze – dotyczy USA. Ameryka szuka możliwości praktycznej współpracy i wizyta prezydenta Trampa w Polsce jest tego dowodem. Polska i region środkowoeuropejski dają takie możliwości. Tutaj jest miejsce dla amerykańskich firm, są duże możliwości dla amerykańskich inwestycji. Infrastruktura komunikacyjna i energetyczna w naszym regionie wymaga modernizacji i często budowy od podstaw. Mamy możliwość współpracy na poziomie militarnym, gospodarczym i mamy już możliwość rozmawiania na temat współpracy energetycznej w sensie praktycznym.

Amerykańscy producenci LNG, którzy mają wielkie plany rozwoju, mogą myśleć o transporcie gazu do Europy i do Polski.

To, że do Polski wpłynął statek z amerykańskim gazem i że amerykański producent sprzedał nie tracąc na tym, a polski PGNiG – kupił w dobrej cenie, oznacza, że istnieje taka możliwość. To było symboliczne wydarzenie, ale też otworzyło drzwi do kontaktów i kontraktów. Polskie potrzeby gazowe rzędu kilku, kilkunastu mld metrów sześciennych gazu. To jest niewiele w porównaniu z potrzebami całego regionu czy całej Europy, ale nawiązując współpracę polsko-amerykańską w tej dziedzinie wskazujemy strategiczny kierunek. Możliwości eksportowe Stanów Zjednoczonych są obliczane na 180 mld m3 gazu rocznie.

Gazprom przesyła do Unii Europejskiej podobne ilości gazu rocznie i zapewne przez przypadek jest to tyle, ile USA mogą wyeksportować. To jest oczywiście pole do konkurencji. I jest oczywiste, że Stany Zjednoczone muszą konkurować na rynku gazowym z innymi tradycyjnymi dostawcami do Europy. Jeżeli słyszymy z Berlina, że Europa nie potrzebuje Ameryki, to trudno się z tym zgodzić. USA potrzebują Europy, a Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych. Jeżeli chodzi o energię, to w Traktacie Europejskim jest zawarowane prawo dla rządów krajów członkowskich dotyczące sposobu produkcji energii, a także źródeł dostaw surowców energetycznych. Bezpieczeństwo energetyczne jest domeną krajów członkowskich i to nie ulegnie zmianie.

 

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media, Silna Polska w Europie wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: wizyta Donalda Trumpa wpisuje się w cały kalendarz wydarzeń została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.