Piotr Naimski: przepustowość terminala LNG w Świnoujściu po prowadzonej rozbudowie sięgnie 7,5 mld metrów sześciennych gazu

Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poświęconym funkcjonowaniu terminala do odbioru LNG w Świnoujściu.

Podkreślił m.in.:

 

* Gazoport funkcjonuje od trzech lat w sposób rutynowy. To bardzo istotny element naszej strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. Jako taki jest komplementarny z innym projektem równoległym, tj. gazociągiem łączącym Norwegię z Polską (Baltic Pipe).

* Obecnie średnia roczna przepustowość wynosi 5 mld metrów sześciennych gazu w przeliczeniu już na gaz, który wtłaczany jest do krajowego systemu przesyłowego.

* Rozbudowa terminala w Świnoujściu to inwestycja, która w tej chwili jest już prowadzona. Przepustowość, czyli moc regazyfikacyjna rozbudowanego terminala, to będzie 7,5 mld metrów sześciennych gazu.

* Zakończenie trwającej rozbudowy planowane jest w 2023 r. Już w 2021 r. możliwości regazyfikacyjne powinny być na poziomie 7,5 mld metrów sześciennych. Trzeci zbiornik gazu, który powstanie do 2023 r., umożliwi przy kolejnym etapie rozbudowy dostawienie elementów zwiększających moc regazyfikacyjną do 10 mld metrów sześciennych.

 

Wypowiedzi Piotra Naimskiego przywołuje portal tvp.info

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: przepustowość terminala LNG w Świnoujściu po prowadzonej rozbudowie sięgnie 7,5 mld metrów sześciennych gazu została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.