Piotr Naimski: Baltic Pipe to element naszej strategii dywersyfikacji. Harmonogram nie jest zagrożony, gazociąg będzie gotowy w 2022 r. LNG i gaz z szelfu norweskiego pozwolą nam uniezależnić się od Rosji

Piotr Naimski był gościem Polskiego Radia24.

 

Jak podkreślił:

* Gazociąg Baltic Pipe to element strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Będzie gotowy w 2022 r., harmonogram nie jest zagrożony.

* Dzięki Baltic Pipe będziemy mogli sprowadzić 10 mld metrów sześciennych gazu, a poprzez rozbudowany gazoport w Świnoujściu – 7,5 mld. W połączeniu z własną produkcją zaspokoi to w pełni nasze zapotrzebowanie, a nawet umożliwi sprzedaż innym krajom. Tym sposobem uniezależnimy się od rosyjskich źródeł surowców.

 

 

* Obecnie prowadzone są badania środowiskowe, geotechniczne i geotechniczne.

* Jeszcze w czerwcu zapadnie decyzja o przebiegu trasy.

* Inwestorzy – Gaz-System i duński Energinet – podpiszą umowę o budowie pod koniec tego roku.

* Czas przewidziany na samą budowę to 24 miesiące – od wiosny 2020 r. do wiosny 2022 r. Projekt obejmuje część podmorską, gazociąg na terenie Danii oraz rozbudowę infrastruktury w Polsce, w tym – budowę interkonektorów.

* Brak rozgraniczenia między Bornholmem i Polską na obszarze morskim nie przeszkadza w realizacji przedsięwzięcia. Rozmowy w tej sprawie prowadzi polskie MSZ wraz ze swoim duńskim odpowiednikiem.

Jak zaznaczył Piotr Naimski, Baltic Pipe to jeden z naszych najważniejszych projektów, więc będą mu towarzyszyły „akcje medialne”, prowokacje wymierzone w polskie interesy. Nikt nie przekazywał żadnych niejawnych danych w sprawie tego gazociągu. Przy atakach warto zadać sobie pytanie, komu to służy. Jeśli Gazpromowi i uniemożliwieniu dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, to znaczy, że to nie jest polski interes. Kiedy uzyskamy możliwość sprowadzania surowca z szelfu norweskiego i rozbudujemy terminal LNG, stworzymy prawdziwe warunki konkurencji, a ceny będą dyktowane przez rynek, a nie polityków w Moskwie.

 

Zachęcamy do wysłuchania audycji

Wypowiedzi Piotra Naimskiego omawia m.in. portal BiznesAlert:

Naimski: Harmonogram Baltic Pipe nie jest zagrożony

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: Baltic Pipe to element naszej strategii dywersyfikacji. Harmonogram nie jest zagrożony, gazociąg będzie gotowy w 2022 r. LNG i gaz z szelfu norweskiego pozwolą nam uniezależnić się od Rosji została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.