Piotr Naimski o powstańczych tradycjach swojej rodziny…

Ojciec Piotra Naimskiego Krzysztof należał do Szarych Szeregów, walczył w Powstaniu Warszawskim w pułku AK „Baszta”. Wzięty do niewoli, po wyzwoleniu stalagu przez Amerykanów wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Babka Anna Naimska w czasie i po zakończeniu II wojny światowej pełniła funkcję łączniczki spowinowaconego z rodziną Wincentego Kwiecińskiego – od 1944 r. szefa kontrwywiadu komendy Okręgu AK Warszawa, od października 1946 r. do aresztowania w styczniu 1947 r. prezesa III Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

Piotr Naimski opowiadał o powstańczych tradycjach swojej rodziny:

[Ojciec] Po zwolnieniu [z Pawiaka i Gęsiówki, gdzie w wieku 16 lat był więziony za malowanie antyniemieckich haseł na murach] nie wrócił do Szarych Szeregów, tylko przeszedł do pułku Armii Krajowej „Baszta”. Walczył w Powstaniu na Mokotowie, 27 września dostał się do niewoli. Z grupy przeznaczonej do rozstrzelania przy Dworkowej wyprowadził go oficer niemieckiego lotnictwa. Trafił do stalagu, gdzie dotrwał do dnia wyzwolenia. […]

 

Wincenty, Wicek Kwieciński to mój powinowaty, na skutek zawirowań wojennych blisko związany z rodziną. Uosabia losy polskiego żołnierza. […] W czasie Powstania był szefem kontrwywiadu. Po wojnie dalej uczestniczył w konspiracji, pełnił funkcję szefa Obszaru Centralnego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 1946 r. zastąpił aresztowanego prezesa II Zarządu WiN-u Franciszka Niepokólczyckiego. Schwytany w styczniu 1947 r. i skazany na karę śmierci z zamianą na mocy amnestii na dożywocie, wyszedł na wolność wiosną 1957 r. Należał do grupy najpóźniej zwolnionych po Październiku żołnierzy zbrojnego podziemia. Zachowałem w pamięci pewien incydent, miałem wtedy pięć – sześć lat i nie do końca uświadamiałem sobie, o co chodzi. Żona wuja Wicka wróciła z widzenia i mówiła z płaczem: „Oni [komuniści] nigdy go nie wypuszczą”.

 

(Relacja z książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników. Nieznana historia KOR-u i KSS »KOR«”, Kraków 2016).

Na górnym zdjęciu Krzysztof Naimski, na dolnym Wincenty Kwieciński.

 

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja, Nasza Warszawa wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski o powstańczych tradycjach swojej rodziny… została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.