Jan nigdy się nie poddawał. Piotr Naimski o śp. Premierze Janie Olszewskim na spotkaniu w Klubie Ronina

Jan Olszewski był naszym starszym kolegą, do którego także w ostatnich latach razem z Antonim Macierewiczem zwracaliśmy się o radę albo żeby po prostu porozmawiać – podkreślił Piotr Naimski na zorganizowanym kilka dni temu spotkaniu w Klubie Ronina poświęconym postaci śp. Premiera Jana Olszewskiego i książce „Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego” wydanej przez dr Justynę Błażejowską. Prowadzący to spotkanie minister Piotr Naimski mówił o roli, jaką Pan Premier odegrał w jego życiu i życiu środowiska niepodległościowego.

 

Mam osobiście dług wobec osób, które były gotowe i zdolne do przeniesienia myśli o niepodległej Polsce w przyszłość. Na tym polega sztafeta pokoleń. Jan Olszewski przekazał nam zadanie do wykonania, któremu sam się poświęcił. Jego pokolenie stanowiło pomost pomiędzy konspiracją niepodległościową okresu okupacji i powojennego a nami, „młodymi” – kontynuował Piotr Naimski. Jan, późniejszy premier, prowadził w okresie PRL różnego rodzaju aktywność i zarażał polskością. W postępowaniu, w obejściu, w rozmowie był bardzo miękki, ale miał niezwykle twarde przekonania i od nich nie odstępował. To on nam przekazał (wprawdzie nie używając tego churchillowskiego powiedzenia), że „never surrender”. Jan się nigdy nie poddawał. My (młodzi wtedy) jesteśmy jego dziedzicami tak naprawdę, ja się tak czuję. To jest obowiązanie. Czy to jest dług? Tak, w pewnym sensie można to opisać, jako dług wobec Polski. Nie personalizowałbym tego, chociaż Polskę symbolizuje tutaj Jan Olszewski.

 

Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej ze spotkania:

 

W kategorii: Aktualności, Historia i tradycja wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Jan nigdy się nie poddawał. Piotr Naimski o śp. Premierze Janie Olszewskim na spotkaniu w Klubie Ronina została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.