Piotr Naimski na konferencji w Płocku poświęconej bezpieczeństwu surowcowemu Polski. Relacja BiznesAlert

Portal BiznesAlert publikuje obszerną relację z konferencji „Bezpieczeństwo surowcowe Polski – oczekiwania i możliwości”. Zorganizowana w Płocku, odbyła się z udziałem Piotra Naimskiego, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak czytamy, Piotr Naimski podkreślił:

– Po ponad 25 latach dostarczania do Polski gazu  przez jednego dominującego dostawcę – Rosję w postaci Gazpromu – mamy olbrzymią szansę, aby zrealizować nasze plany zdywersyfikowania źródeł dostaw. Mówię to z pewną nadzieją. Musimy to wykonać. Mam nadzieję, że do 2022 roku doprowadzimy do tego, że przestaniemy w Polsce dyskutować o tym, w jaki sposób uwolnić się od dominującego dostawcy. To jest plan, który został nakreślony w 2006 roku. Plan, który nawiązywał do wcześniejszych prób połączenia polskiego rynku i odbiorców z innymi źródłami niż rosyjskie. Wówczas w nowym kształcie wrócił pomysł budowy terminalu LNG w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Naszą strategią, którą wykładaliśmy w Europie, była dywersyfikacja źródeł dostaw, a następnie liberalizacja rynku. Jeżeli będziemy mieli LNG z dowolnego kierunku i gaz z szelfu, to możemy mieć realną konkurencję cenową w Polsce. Będziemy mieli konkurencję między źródłami i dostawcami, pochodzącymi z obszaru cywilizowanej gospodarki. Wówczas powstaną warunki do tworzenia w naszym kraju hubu gazowego. W 2022 roku większość projektów będzie zrealizowana, łącznie z interkonektorami. To jest nasz cel. Wydaje się, że pięć lat to bardzo dużo, ale tak nie jest.

– LNG może stać się surowcem rynkowym, tak jak ropa.  Mamy w tej chwili jeden działający terminal eksportowy LNG w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska administracja widzi w tym duży potencjał. Stąd też Waszyngton zapowiada koncesje na eksport do 180 mld m sześc. gazu rocznie. W Europie istnieje wiele terminali do odbioru LNG. Wykorzystanie żadnego z nich nie przekracza 30 proc. Możliwość odbioru w Europie Zachodniej przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury to obecnie ponad 100 mld m sześc. Gazprom na rynek europejski wprowadza 180 mld sześc.

 

– Myśląc o rynku ropy, trzeba brać pod uwagę nie tylko źródło dostaw, ale też sam sposób jej transportowania. Jest to problem, o którym rozmawiamy w rządzie. Rafinerie oczekują, że będą otrzymywać surowiec z różnych źródeł, o innym składzie chemicznym i w różnej cenie, aby otrzymać jak największą efektywność. Jest to wyzwanie dla dostawców, którzy mają do czynienia z nadmiarem przepustowości infrastruktury przesyłowej. To olbrzymie logistyczne i inwestycyjne przedsięwzięcie. Dostrzegamy ten problem.

– Synergia między rafinerią, a dostawcą jest racją stanu nie tylko tych dwóch firm, ale całego państwa. Dlatego też PERN wymaga dalszych inwestycji. Potrzebujemy zwiększonego marginesu bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Jolanta Mleczak

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski na konferencji w Płocku poświęconej bezpieczeństwu surowcowemu Polski. Relacja BiznesAlert została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.