Piotr Naimski na konferencji „W cieniu Rosji i Nord Stream? Bałtyckie wyzwania geopolityczne”

Piotr Naimski uczestniczył w konferencji „W cieniu Rosji i Nord Stream? Bałtyckie wyzwania geopolityczne”, zorganizowanej w piątek w Krakowie przez Ośrodek Myśli Politycznej i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Razem z Wojciechem Jakóbikiem z portalu BiznesAlert i Emmetem Tuohy’m z Estońskiego Centrum Partnerstwa Wschodniego wziął udział w panelu „Kwestie sporne i gra interesów w basenie Morza Bałtyckiego na forum Unii Europejskiej” prowadzonym przez Stanisława Górkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że rozmowy o regulacjach, które mogą podporządkować prawu Unii Europejskiej kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 są trudne, a kompromis utrudniają nasi niemieccy sąsiedzi.

– Mamy w tej sprawie kłopot od samego początku. Rosjanie dążą do wyłączenia gazociągu spod prawa unijnego, w czym aktywnie od początku wspierali ich Niemcy. Z ich punktu widzenia to działanie racjonalne. Nie chcą, aby ktokolwiek „mieszał się” do tego, kto i za ile będzie przesyłał surowce przez Nord Stream 2;

– Jednak faktycznie rzecz biorąc, jest to połamanie prawa europejskiego. Europejczycy z Brukseli mogą zaraz stracić twarz. Jeśli zgodzą się na to, wtedy od strony formalnej Komisja Europejska stojąca na straży traktatów zgodzi się na połamanie prawa. Stanowiłoby to ważny precedens symboliczny i śmierć Komisji jako strażnika praw.

– Projekt nowelizacji dyrektywy gazowej z 8 listopada mówi, że trzeciemu pakietowi energetycznemu zostaną poddane gazociągi zbudowane w przyszłości. To kompromis, który Niemcy właśnie zrzucają ze stołu. To byłby kompromis, bo podporządkowałby trzeciemu pakietowi tylko drugi Nord Stream. Polska popierając tę nowelizację nie ma łatwej sytuacji, bo to de facto oznacza, że nasze protesty przeciwko Nord Stream 1 będą utrudnione. Ale ten kompromis i tak jest odrzucony. Niemcy chcą dodatkowych analiz. Może się okazać, że tego nie będzie, a inwestycja postępuje.

Wypowiedzi Piotra Naimskiego podajemy za portalem BiznesAlert.

Źródło grafiki: BiznesAlert

Program konferencji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ośrodka Myśli Politycznej.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski na konferencji „W cieniu Rosji i Nord Stream? Bałtyckie wyzwania geopolityczne” została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.