Piotr Naimski na konferencji Ensuring Security of Supply and Green Energy Transition w Kopenhadze

Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, i Krzysztof Tchórzewski, minister energii, wzięli udział w konferencji Ensuring Security of Supply and Green Energy Transition w Kopenhadze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypowiedzi Piotra Naimskiego podajemy za portalem BiznesAlert:

 

– Bezpieczeństwo energetyczne Europy oznacza bezpieczeństwo wszystkich krajów unijnych. To od państw zależy zapewnienie tego bezpieczeństwa. Jeżeli chcemy myśleć o bezpieczeństwie dla Europy, musimy rozmawiać o kooperacji, o solidarności i projektach wspólnego zainteresowania. Są idee i działania na tym poziomie współpracy, które są owocne. Przykładem może być Baltic Pipe uznany za projekt istotny dla całej Unii Europejskiej.

– Nie brakuje problemów. Solidarność jest czymś cennym. Powinniśmy być tego świadomi. Powinniśmy tworzyć możliwości do współpracy. Solidarność nie polega tylko na dążeniu do pieniędzy i realizacji indywidualnych celów poszczególnych krajów, ale na utrzymaniu ducha europejskiego. Mamy z tym [w Europie] duże trudności. Jeśli spojrzeć na rosyjsko-niemiecką inwestycję na Bałtyku widzimy, że solidarność została odłożona na bok. Nie jest to projekt w interesie wielu krajów europejskich, ale może [w interesie] trzech czy czterech z nich. Jednak jest możliwe kontynuowanie tego projektu wbrew interesom pozostałych państw. W sprawie dyrektywy gazowej odczuwany jest brak solidarności w Unii Europejskiej.

– Musimy podejść do tego problemu na różny sposób. Być może nie rozwiąże tego problemu jedno działanie czy podpisany dokument. Być może zapewni to współpraca krajów, sąsiadów a czasem dalszych od siebie, rozumienie nie tylko interesów, czasem witalnych, ale także rozumienie cudzych interesów. Baltic Pipe to jeden z najlepszych tego przykładów. Z tego powodu ten projekt jest moim zdaniem istotny nie tylko dla Polski, Danii i Norwegii, ale i dla wspierania duchu solidarności oraz współpracy w Europie.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski na konferencji Ensuring Security of Supply and Green Energy Transition w Kopenhadze została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.