Piotr Naimski: Mamy wstępne wyniki pracy nad strategią polityki energetycznej dla Polski do roku 2040

Piotr Naimski przedstawił wstępne wyniki pracy nad strategią polityki energetycznej dla Polski do roku 2040, przywołane przez portal BiznesAlert.

* Miks energetyczny jest wynikowy, a nie założony dogmatycznie i teoretycznie. W perspektywie 2040-2050 r. powinniśmy dążyć do dywersyfikacji technologii produkcji energii. Oprócz dominującego węgla musimy mieć możliwość produkcji energii zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i elektrowni atomowej.

* Procedura, którą wszczęliśmy i prowadzimy od dłuższego czasu pokazuje, że do 2040-2050 r. będziemy mieli energię mniej więcej w połowie z węgla, w około 20 proc. ze źródeł odnawialnych, a w 20 proc. z energetyki nuklearnej.

* Wprawdzie to odległa przyszłość, ale jesteśmy w stanie przewidzieć niektóre rzeczy; budujemy nowe bloki węglowe, które będą uruchamiane około 2020 r. Czas życia takiego bloku to około 30 lat. Biorąc to pod uwagę musimy myśleć o innych źródłach.

* Odnawialne źródła energii będą miały istotne znaczenie, ale w polskich warunkach muszą być samodzielne ekonomicznie. Nas nie stać na to, żeby je dotować tak, jak to ma miejsce na przykład w Niemczech. To jest droga, której nie moglibyśmy powtórzyć, nawet gdybyśmy chcieli. Cieszy nas, że coraz tańsze jest produkowanie energii z wiatru. W naszych planach będzie miejsce na energetykę wiatrową, przy czym od razu można powiedzieć, że będą to farmy na morzu, a nie na lądzie.

* Gaz będzie raczej uzupełnieniem miksu niż jego podstawą. Nie będziemy przestawiali polskiej energetyki na gazową, bo gaz jest i będzie nośnikiem importowanym, a mamy przecież swoje zasoby węgla. Byłoby to strategicznie nieracjonalne. Węgiel musi być oczywiście wykorzystywany przy pomocy najnowszych i najmniej uciążliwych dla środowiska technologii. Z drugiej strony system energetyczny wymaga elementów regulacyjnych, a bloki gazowe doskonale się do tego nadają, w szczególności, gdy chcemy dopuścić zależne od pogody i pory dnia OZE. Przy braku wiatru i słońca musimy zapewnić elastyczne, alternatywne źródła energii.

* Z powodów regulacyjnych planujemy w Polsce zbudowanie dwóch, może trzech bloków gazowych, w tym w Dolnej Odrze. Możemy podjąć taką decyzję, mając w perspektywie ukończenie budowy gazociągu Baltic Pipe. Oddanie do eksploatacji elektrowni gazowych musi być powiązane z ukończeniem budowy połączenia z norweskimi źródłami i rozbudową gazoportu w Świnoujściu. Realne uniezależnienie Polski od dostaw gazu od Gazpromu w roku 2022 będzie skoordynowane z końcem inwestycji w energetyką gazową.

* Termin ogłoszenia strategii polityki energetycznej odsuwa się z powodu innych, równoległych prac, m. in. nad rynkiem mocy. Od tego zależy strategia. Będzie w niej miejsce na energię jądrową.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: Mamy wstępne wyniki pracy nad strategią polityki energetycznej dla Polski do roku 2040 została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.