Piotr Naimski w telewizji Trwam: Baltic Pipe ma pełne poparcie Unii Europejskiej i uznanie partnerów

Piotr Naimski był w piątek gościem telewizji Trwam. Zachęcamy do obejrzenia programu

 

Wypowiedzi sekretarza stanu w KPRM, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej omawia portal radiomaryja.pl:

* Baltic Pipe to gazociąg, który połączy sieć gazociągów norweskich na Morzu Północnym i tamtejsze złoża poprzez Danię pod Bałtykiem z Polską. Częścią inwestycji jest także system przesyłowy gazu w Polsce;

* Dzięki Baltic Pipe będziemy mieli od 2022 r. możliwość sprowadzenia 10 mld metrów sześciennych gazu. To tyle, ile obecnie kupujemy od Gazpromu. W połączeniu ze skroplonym gazem LNG, który jest i będzie sprowadzany przez gazoport w Świnoujściu, da to 17-18 mld, czyli tyle, ile wynosi obecnie nasze zużycie.

 

* Gazociąg Nord Stream 1 budził duże sprzeciwy nie tylko w Polsce, ponieważ prowadził do utrwalenia rosyjskiej dominacji jako dostawcy. Nord Stream 2 wywołuje podobne protesty. Z kolei Baltic Pipe, nasz projekt, ma pełne poparcie, także Unii Europejskiej. Ma dofinansowanie ze strony UE. Ma oczywiście również uznanie partnerów.

* Przewidujemy, że w perspektywie 30 lat połowa energii elektrycznej w Polsce będzie produkowana z węgla. Chcemy oczywiście utrzymać węgiel w naszym bilansie, dlatego że daje nam bezpieczeństwo.

* Duża część energii produkowanej w naszym kraju będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Przede wszystkim z wiatru. W perspektywie dłuższej nie z wiatraków, które są na lądzie, tylko z farm wiatrowych, które będą budowane na morzu.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski w telewizji Trwam: Baltic Pipe ma pełne poparcie Unii Europejskiej i uznanie partnerów została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.