Piotr Naimski gościem programu „Zawsze na temat” w TVP 3

Piotr Naimski był dziś gościem programu „Zawsze na temat”, prowadzonego przez redaktor Magdalenę Złotnicką w TVP 3.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy

 

Minister zarysował realizowaną obecnie strategię energetyczną, której podstawą jest rozbudowa terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i budowa Baltic Pipe. Ta inwestycja jest prowadzona zgodnie z harmonogramem. Zaczęliśmy to ponad trzy lata temu. Można powiedzieć, że jesteśmy na półmetku, bo skończona będzie w 2022 r. – podkreślił. Następnie odniósł się do słów rosyjskiego ambasadora w Polsce Siergieja Andriejewa, jakoby gaz spoza Rosji był dla Polski droższy: Ambasador kłamie. To proste, mówi nieprawdę. Długoterminowe kontrakty podpisywane [z amerykańskimi dostawcami] przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo są bardziej korzystne, o 20-30% tańsze niż długoterminowe dostawy od Gazpromu w tej chwili. Dalej Piotr Naimski wyjaśnił, że uzależnienie Polski poprzez monopol dostaw surowców, w szczególności gazu, jest narzędziem politycznym. Rosjanie to mówią prosto i jasno, od 30 lat mają to w swojej doktrynie.

 

Piotr Naimski podkreślił również, że na przełomie 2019 i 2020 r. zostanie oddany do użytku nowy blok gazowy na Żeraniu. Gaz do zakładu dostarczy gazociąg Gaz-Systemu. Dlaczego blok gazowy?

Dlatego że – odpowiada minister – gaz jest czystszym paliwem, mniej emisyjnym. Mniej dwutlenku węgla, to będzie dobre dla stolicy, to będzie dobre dla aglomeracji warszawskiej.
Na koniec nawiązał do zbliżającej się wizyty Donalda Trumpa. Zapowiedział spotkanie polsko-amerykańskiego dialogu energetycznego, który od strony amerykańskiej prowadzi sekretarz energii Rick Perry, a od strony polskiej – Piotr Naimski: To jest też przykład współpracy i tego, że relacja pomiędzy Polską a Ameryką wykracza poza zwykłą rutynę. Mamy wspólne projekty, które będziemy realizowali i one są przy takich okazjach omawiane. Odbywa się to pod patronatem prezydentów obu państw. Na temat naszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi minister powiedział, że one się zacieśniają, są coraz bliższe. Liczba rozmów i spotkań, nakłada się na siebie i to zaufanie jest coraz głębsze.

Piotr Naimski uczestniczył w czerwcowej oficjalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Teraz stwierdził, że panowie prezydenci dobrze się porozumiewają ze sobą.

W kategorii: Aktualności, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski gościem programu „Zawsze na temat” w TVP 3 została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.