Piotr Naimski: Chodzi nie tylko o kontraktowe zróżnicowanie źródeł, ale i o inne szlaki dostaw

Piotr Naimski uczestniczył w panelu „Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu”, który  odbył się w ramach konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2016, zorganizowanej przez Zarząd Targów Warszawskich. Podkreślił, że działania na rzecz zróżnicowania dostaw są podstawowym warunkiem dla konkurencji na naszym rynku. Chodzi o różne źródła dostaw, nie tylko kontraktowe zróżnicowanie, ale i o inne szlaki dostaw.

Długoterminowy kontrakt z Gazpromem wygasa w 2022 r. Jak podkreślił minister: Opracowaliśmy projekt połączenia naszego kraju z szelfem norweskim i w obecnych warunkach przystąpiliśmy do jego realizacji. To połączenie szelfu norweskiego z Danią i dalej z Polską, a więc Baltic Pipe. To połączenie realizuje strategię i wpisuje się w Korytarz Północ-Południe. To idea, aby połączyć źródła gazu na północny ze źródłami gazu na południu [Europy]. […] Korytarz Północ-Południe zaczyna się na norweskim szelfie.

Piotr Naimski zwrócił także uwagę na problem z nasyceniem rynku gazu z jednego kierunku. Mowa o Nord Stream 2. Są przesłanki, z których wynika, że ten gaz przeznaczony jest dla Europy Środkowej. To realizowanie rosyjskiej strategii za przyzwoleniem niemieckiego rządu. Uniemożliwi to konkurencję na rynku Morza Bałtyckiego.

Zachęcamy do przeczytania wypowiedzi ministra Piotra Naimskiego opublikowanych przez portal BiznesAlert

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Piotr Naimski: Chodzi nie tylko o kontraktowe zróżnicowanie źródeł, ale i o inne szlaki dostaw została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.