Pierwsze posiedzenie dialogu strategicznego między Polską a USA ws. energii. Komunikat Polskiej Agencji Prasowej

Polska Agencja Prasowa podaje w komunikacie:

 

Współpraca polsko-amerykańska w zakresie cyberbezpieczeństwa, energetyki jądrowej, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej oraz przy zwiększeniu zdolności importu LNG do Polski była tematem pierwszego posiedzenia dialogu strategicznego między Polską a USA w dziedzinie energii. Wspólny komunikat na temat pierwszego posiedzenia dialogu strategicznego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energii przekazały we wtorek Centrum Informacyjne Rządu oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W spotkaniu zorganizowanym 11 marca br. w Houston uczestniczyły delegacje polskiego rządu pod przewodnictwem sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotra Naimskiego oraz Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem sekretarza do spraw energii Ricka Perry’ego. Strony zainaugurowały – jak poinformowano – strategiczny dialog w dziedzinie energii, zapowiedziany w podpisanym 9 listopada 2018 r. w Warszawie Memorandum o współpracy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Zgodnie z postanowieniami memorandum, celem spotkania było omówienie potencjału współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, energetyki jądrowej, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej.

„Podczas rozmów skupiono się w szczególności na wspólnych projektach w sektorach cywilnej energetyki jądrowej, cyberbezpieczeństwa i paliw kopalnych. Grupy robocze powołane podczas posiedzenia rozpoczęły już dalszą pracę. Ich zadaniem będzie pogłębienie współpracy w tych obszarach i analiza możliwości sfinansowania realizacji wspólnych projektów” – poinformowano w komunikacie. Zaznaczono, że „strony zgodnie doceniły rezultaty współpracy w zakresie otwierania rynku LNG, czego dowodem są zawarte w 2018 r. kontrakty na dostawy gazu ziemnego pomiędzy polskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami”. Jednocześnie obie delegacje zgodziły się co do możliwości współpracy przy zwiększeniu zdolności importu LNG do Polski  – dodano.

Porozumienie między Polską i USA o strategicznym dialogu w obszarze energii podpisali 9 listopada ub.r. w Warszawie Piotr Naimski oraz Rick Perry. Tuż przed podpisaniem dokumentu Naimski ocenił, że „partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energii, bezpieczeństwa energetycznego jest na dobrej drodze”. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, na którym podpisano porozumienie Naimski deklarował, że „Polska chce umacniać i rozwijać współpracę z USA w zakresie energetyki nuklearnej i bezpieczeństwa cybernetycznego w sieci”. „Jeżeli nie będziemy w stanie obronić naszych sieci energetycznych, naszych instalacji krytycznych przed atakami, które będą prowadzone poprzez narzędzia informatyczne […], będziemy bezradni” – wskazywał Naimski.

Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu USA ds. energii podkreślał znaczenie podpisanej deklaracji. „Będziemy wspierali wysiłki Polski, aby zwiększała dywersyfikację energetyczną, w tym jeśli chodzi o energię nuklearną. Będziemy nadal koordynowali wysiłki, by przeciwstawiać się projektom energetycznym, które zagrażają naszemu wzajemnemu bezpieczeństwu” – mówił wówczas Perry.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Pierwsze posiedzenie dialogu strategicznego między Polską a USA ws. energii. Komunikat Polskiej Agencji Prasowej została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.