Pierwsze czytanie ustawy o ratyfikacji umowy o Baltic Pipe

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie projektu Baltic Pipe, podpisanej w Katowicach 11 grudnia 2018 r.

Jak podkreślił Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej:

Ta ustawa konieczna jest dla ram prawnych gazociągu między Polską a Danią – Baltic Pipe. Za początek gazociągu z Danii do Polski odpowiada polski Gaz-System. Duński Energinet.dk odpowiada za odcinek Baltic Pipe od zachodu. Aby zapewnić własność odcinka, który był realizowany przez polski Gaz-System, potrzebna była umowa międzyrządowa. Potrzebne to było także po to, aby Urząd Regulacji Energetyki objął swoją gestią odcinek, który wykracza poza terytorium Polski.

Część budowana przez Gaz-System przechodzi przez terytorium Danii i to dwukrotnie. Żeby można było zapewnić Gaz-Systemowi własność tego odcinka, potrzebna była umowa międzyrządowa.  Zawarta została możliwość odstępstwa na terenie królestwa Danii od prawodawstwa duńskiego na rzecz Gaz-Systemu i te odstępstwa już się dokonały. Po stronie duńskiej ta umowa nie ma wymogu ratyfikacji przez parlament, została już zatwierdzona. Umowa polsko-duńska to element budowy Baltic Pipe, który zakończy się wraz z budową całego gazociągu  jesienią 2022 roku. Podobna umowa między Danią a Norwegią została już zawarta. To, wraz z formalnymi decyzjami inwestycyjnymi i funduszami UE na budowę podmorskiego odcinka, sprawia, że projekt jest na dobrej drodze do realizacji.

Wypowiedzi przytaczamy za portalem BiznesAlert

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Pierwsze czytanie ustawy o ratyfikacji umowy o Baltic Pipe została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.