Minister Piotr Naimski w Waszyngtonie. Trzecie posiedzenie strategicznego dialogu energetycznego Polski i Stanów Zjednoczonych. Komunikat

26 lutego w Waszyngtonie odbyło się trzecie posiedzenie w ramach strategicznego dialogu energetycznego Polska-USA. W spotkaniu wzięła udział delegacja rządu polskiego pod przewodnictwem Piotra Naimskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z Michałem Kurtyką, Ministrem Klimatu oraz delegacja Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem Dana Brouillette, Sekretarza do spraw Energii USA. W trzeciej sesji wzięli również udział Piotr Wilczek, Ambasador RP w USA, oraz Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce, których zaangażowanie w ramach strategicznego dialogu zostało docenione przez Ministrów i Sekretarza.

Delegacje wyraziły swoje zadowolenie z rozwoju dotychczasowej współpracy w obszarze energii i wspólnie potwierdziły swoje zainteresowanie w kontynuacji tej współpracy w szerokim zakresie sektora energetycznego, w tym w energetyce jądrowej. Sekretarz Brouillette zaznaczył, że amerykański przemysł jest zainteresowany możliwością dostarczenia czystej i niezawodnej cywilnej technologii jądrowej jako sposobu na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Strona polska poinformowała, że energetyka jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, będzie ważnym komponentem krajowego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE.

Polska delegacja podziękowała także stronie amerykańskiej za dotychczasową współpracę, w szczególności w obszarze handlu gazem skroplonym (LNG), czego dowodem są długoterminowe kontrakty na dostawę gazu naturalnego między polskimi i amerykańskimi firmami. Przedstawiciele departamentu energii USA odnotowali fakt, że coraz więcej krajów decyduje się na zmniejszenie zależności od gazu naturalnego z kierunku wschodniego, a Polska stała się niewątpliwym liderem regionalnym promującym strategię dywersyfikacji w Europie. Delegacja rządu amerykańskiego w szczególności zwróciła uwagę na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury krytycznej, w tym na budowę Baltic Pipe oraz rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.

Przewodniczący delegacji potwierdzili również dalszą współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa, a kolejnym ważnym krokiem będzie Polex 2020, ćwiczenie cyberbezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego, który pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa systemu oraz reakcje naprawcze w przypadku ataku.

Podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie, które miało miejsce 18 października 2018 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedzieli rozpoczęcie dialogu strategicznego pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w dziedzinie energii. Dialog ten został sformalizowany poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy (MoU) 9 listopada 2018 r. w Warszawie.

Pierwsze posiedzenie w ramach Dialogu miało miejsce 11 marca 2019 r. w Houston w stanie Texas w USA, z kolei druga sesja dialogu odbyła się 31 sierpnia 2019 r. w Warszawie.

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Silna Polska w Europie wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Minister Piotr Naimski w Waszyngtonie. Trzecie posiedzenie strategicznego dialogu energetycznego Polski i Stanów Zjednoczonych. Komunikat została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.