IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Relacja

Politechnika Rzeszowska pisze w relacji z konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”:

 

Na Politechnice Rzeszowskiej trwa IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju, zorganizowana przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Konferencja dotyczy różnych aspektów polityki energetycznej. Bierze w niej udział ponad 150 prelegentów z kraju i zagranicy. Są wśród nich przedstawiciele największych polskich firm energetycznych.

 

 

 

Podczas rozpoczęcia konferencji rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski wręczył nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne.

W tym roku przyznano ją Larsowi Chr. Lilleholtowi, ministrowi energii i klimatu Królestwa Danii za projekt dywersyfikacji gazu ziemnego do Europy. Nagrodę odebrał Thomas Rizk, minister radca, regionalny koordynator ds. handlowych na Europę Środkową i Wschodnią.

„Projekt Baltic Pipe ważny jest dla całego regionu, również dla Unii Europejskiej. Dywersyfikacja źródeł energii, elastyczność jej dostaw, udział w zintegrowanej sieci europejskiej przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo energetyczne Danii. Mamy nadzieję, że tym samym będzie cieszyć się  Polska” – mówił Thomas Rizk.

 

O projekcie Baltic Pipe mówił również Piotr Naimski, pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. „Jeżeli możemy powiedzieć w połowie realizacji tej inwestycji, że realizujemy ją z dokładnością co do jednego tygodnia, to jest to sukces tych osób, które bezpośrednio to robią” – mówił Naimski.

Projekt Baltic Pipe  ma na celu połączenie Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego.

Naimski podkreślił, że terminowa realizacja projektu nie byłaby możliwa bez współpracy m.in. z Danią.

 

 

Według niego regionalna współpraca w basenie Morza Bałtyckiego daje zarówno Skandynawii, jak i Polsce możliwość synergii. – Bałtyk jest morzem, które łączy, a nie dzieli. I taka jest nasza strategia – powiedział Naimski.

 

W ocenie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, morze Bałtyckie jest też źródłem energii. – „Energia z wiatru jest przyszłością. Morski wiatr jest stabilny, bardziej efektywny. Zatem te farmy wiatrowe będą na Bałtyku powstawały. W tym kontekście współpraca z Danią jest bardzo ważna” – mówił.

Piotr Naimski przypomniał, że zgodnie z zapisami rządowego programu energetycznego, do 2040 r. ok. 50 proc. polskiej energii będzie produkowanej z węgla. Pozostała część ze źródeł nieemisyjnych, a połowa z tych źródeł będzie oparta na energetyce nuklearnej.

Podczas kilkudziesięciu paneli tematycznych dziś i jutro na konferencji będą poruszane tematy dotyczące m.in.: strategicznego znaczenia Trójmorza dla bezpieczeństwa energetycznego Europy; źródeł dostaw gazu dla państw Trójmorza; energetyki wiatrowej oraz jej roli w rozwoju gospodarczym Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Arkadiusz Surowiec

Możecie Państwo obejrzeć całe wystąpienie Piotra Naimskiego:

 

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Relacja została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.