BiznesAlert przywołuje wypowiedź Piotra Naimskiego: w 2022 roku kontrakt z Gazpromem nie będzie potrzebny

Portal BiznesAlert przywołuje dzisiejsze wypowiedzi Piotra Naimskiego dotyczące bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju:

Z końcem 2022 roku Polska będzie miała możliwość sprowadzenia gazu z zupełnie innych źródeł i innymi trasami niż obecnie. W tej chwili jesteśmy uzależnieni niemal całkowicie od importu gazu z Rosji i od Gazpromu.

Budujemy połączenie gazociągowe z Norwegią poprzez Danię, rozbudowujemy gazoport im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Od północnej strony w 2022 roku będziemy mogli sprowadzić ok. 16-18 mld m3 gazu rocznie. Polskie zapotrzebowanie na ten surowiec wynosi obecnie 16 mld m3. To pokazuje skalę oraz miarę naszego przedsięwzięcia. W 2022 roku ten kontrakt z Gazpromem nie będzie potrzebny.

Piotr Naimski w odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości importu amerykańskiego LNG podkreślił, że wzrost wydobycia gazu ziemnego ze złóż łupkowych w Stanach Zjednoczonych to korzystny dla nas zbieg okoliczności: Wydobycie tego surowca za oceanem jest tanie. Amerykanie planują eksport surowca do innych regionów świata, w tym także do Europy i do Polski. Takie rozmowy toczyły się z prezydentem USA podczas jego ostatniego pobytu w Warszawie. Rozmowy prowadzone są także pomiędzy PGNiG a amerykańskimi spółkami.

Minister Naimski wyraził nadzieję, że zakończą się one jak najszybciej.

Wypowiedzi podajemy za: BiznesAlert

W kategorii: Aktualności, Bezpieczeństwo Energetyczne, Media wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania BiznesAlert przywołuje wypowiedź Piotra Naimskiego: w 2022 roku kontrakt z Gazpromem nie będzie potrzebny została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.