Antek, jeszcze dużo zrobimy… 70 lat Antoniego Macierewicza

W sobotę miała miejsce w kinie Palladium uroczystość z okazji 70. urodzin Antoniego Macierewicza. Jednym z uczestników tego wydarzenia był przyjaciel jubilata, Piotr Naimski. W wygłoszonej mowie stwierdził m.in.: Na trudne czasy potrzeba twardych ludzi. Oni są ciągle istniejący w naszym pokoleniu, ale są oni też w pokoleniu naszych wychowanków. Oby tak się stało w Polsce, że będziemy w stanie przekazać doświadczenia Antoniego, pana prezesa [obecnego na jubileuszu Jarosława Kaczyńskiego] i jeszcze może kilku innych kolegów właśnie tym młodym, tej młodej ekipie. Równocześnie jest tak, że Antoni – nasz jubilat – czuje się nieźle. To, co chcę powiedzieć, nie jest dobrym prognostykiem dla jego rodziny, ale wydaje mi się, Antek, że jeszcze dużo zrobimy. Premier Jan Olszewski wspomniał, że przyrzekaliśmy całym życiem służyć Polsce. To zobowiązuje.

 

Część swojego wystąpienia poświęcił Piotr Naimski przybliżeniu obecnej sytuacji geopolitycznej:

Jesteśmy ponad ćwierć wieku w transformacji. Mamy niepodległe państwo polskie i śpiewamy: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. […] Świat nam bliski, Europa, jest w olbrzymim rozgardiaszu. Nie bardzo wiadomo, w którą stronę to wszystko pójdzie. Czasem powtarzam, że Europa istniała przed Unią Europejską i będzie istniała po Unii Europejskiej, a my ciągle będziemy w Europie, wśród narodów europejskich. Musimy dbać o to, żeby to miejsce było trwałe, a nasze państwo na tyle silne, by nasz naród obronić. To sytuacja, w której nie możemy liczyć w chwili próby, gdyby ona nadeszła, na struktury europejskie. One są niezdolne do podejmowania decyzji. Decyzje są podejmowane w stolicach europejskich tych krajów, które są w Europie „ważne”. Mamy zadanie doprowadzenia do tego, żeby Warszawa była tą ważną stolicą. To zadanie na przyszłość.

 

Zachęcamy do zapoznania się z omówieniem wystąpienia Piotra Naimskiego

 

Zachęcamy do zapoznania się z omówieniem wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Życzenia Jubilatowi złożył także b. premier Jan Olszewski, który podkreślił:

Antoni zawsze reprezentował nurt katolicko-narodowy. Zawsze twardo przy tych wszystkich zasadach pozostawał i twardo je głosił, realizował. To, co rozpoczynało naszą niepodległościową działalność – złożenie harcerskiego przyrzeczenia służenia całym życiem Bogu i Polsce, świadomość tego aktu – pozwalała nam we wszystkich trudnościach, różnicach, zachować tę wspólną linię postępowania przez całe te prawie pół wieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. z uroczystości Filip Błażejowski / „Gazeta Polska”

 

Podczas spotkania zaprezentowana została książka „Niepodległość ma jeden kształt”, przygotowana jako prezent dla Antoniego Macierewicza przez jego przyjaciół i współpracowników oraz naukowców: Piotra Bączka, Justynę Błażejowską, Sławomira Cenckiewicza, Adama Chmieleckiego,Wojciecha Fałkowskiego, Sławomira Frątczaka, Piotra Grochmalskiego, Marcina Gugulskiego, Stefana Hamburę, Dariusza Kocunia, Andrzeja Kowalskiego, Michała Kozłowskiego, Krzysztofa Łączyńskiego, Mariusza Maraska, Piotra Naimskiego, Jana Olszewskiego, Radosława Petermana, Bolesława Piaseckiego, Pawła Piotrowskiego, Tomasza Sakiewicza, Dominika Smyrgałę, Bogdana Ścibuta, Adama Tarachę, Jerzego Targalskiego, Piotra Woyciechowskiego.

 

Ze wstępu Piotra Naimskiego:

W niniejszym tomie liczni współpracownicy Antka z różnych okresów opisują wycinkowe zdarzenia. Wszystko to razem pokazuje szeroki zakres zainteresowań jubilata i daje świadectwo, czym zajmował się przez 50 lat swojego dorosłego życia.

 

 

Tutaj obejrzycie Państwo całą uroczystość.

W kategorii: Aktualności wpisany przez Magdalena

Ilość komentarzy do artykułu: Możliwość komentowania Antek, jeszcze dużo zrobimy… 70 lat Antoniego Macierewicza została wyłączona

Możliwość komentowania jest wyłączona.